Wciąż trwają antyrządowe protesty w Iranie. Zaczęły się one w połowie września po zamordowaniu przez policję religijną Mahsy Amini. Demonstracje tłumione są siłą, służby aresztują obywateli, także sportowców. Wśród aresztowanych był Voria Ghafouri, były reprezentant piłkarskiej kadry Iranu. Po kilku dniach został wypuszczony na wolność, na dwa dni przed meczem z USA, który zadecyduje o awansie do 1/8 finału MŚ.
Ghafouri otwarcie wspierał protesty przeciwko władzom Iranu. Został jednak aresztowany i postawiono mu zarzuty "szerzenia propagandy przeciwko państwu" oraz "zszargania reputacji reprezentacji Iranu za otwarte wsparcie protestujących Irańczyków".
Jak podawała agencja Fars, piłkarz podpadł władzom państwowym zdjęciem w tradycyjnym kurdyjskim stroju, które zamieścił w mediach społecznościowych. O sprawie Ghafouriego pisaliśmy w czwartek.
Według najnowszych doniesień Ghafouri został zwolniony aresztu. Agencja Fars podała, że zwolniono go za kaucją.
Ghafouri to były reprezentant Iranu. Zagrał 26 meczów w barwach narodowych, ostatni raz wystąpił w czerwcu 2019 r. 35-latek całą karierę spędził w irańskich klubach. Najdłużej grał w Esteghlal FC (lata 2016-2022), którego był kapitanem. Dziś gra w Foolad. Zatrzymano go po treningu w klubie. Głośno popierał protesty, ale najwięcej uwagi poświęcał sprawie ludności kurdyjskiej, z której się wywodzi. Jest ona mocno represjonowana przez irański rząd.
Podczas meczów Iranu na MŚ w Katarze pojawiały się banery z hasłami dotyczącymi wolności i praw kobiet. W meczu z Anglią irańscy piłkarze nie zaśpiewali hymnów, a z Walią robili to z ewidentną niechęcią, jakby byli do tego zmuszeni.
W okresie między tymi spotkaniami Ghafouri był aresztowany. Po starciu z Walijczykami piłkarze Iranu nie odpowiadali na pytania dotyczące byłego reprezentanta kraju. Państwowa telewizja oburzała się w mix zonie, że to pytanie polityczne, a nie sportowe. Unikali też odpowiedzi na pytania o wymruczenie hymnu narodowego.
W ostatniej kolejce Irańczycy zagrają oni o awans do 1/8 finału z USA. Mecz ten ma podtekst polityczny, bowiem oba państwa od lat nie są do siebie przyjaźnie nastawione, a Stany Zjednoczone stosują sankcje wobec Iranu. Dlatego też pojawiają się podejrzenia, że irańskie władze nieprzypadkowo zdecydowały teraz o wypuszczeniu Ghafouriego.
Kibice irańscy są podbudowani zwycięstwem z Walią. Fakt, że Ghafouri został uwolniony, mógłby tylko poprawić morale zawodników, którzy dobrze go znają. Rządzący mogą też w ten sposób wpłynąć na poprawę relacji między Iranem a USA oraz odwrócić uwagę od fali protestów.
Po tym, jak policja religijna śmiertelnie pobiła Mahsę Amini za nieprawidłowo założony hidżab, w całym Iranie zaczęły protestować kobiety. Obcinały sobie włosy i paliły hidżaby. Ich ruch zdobył poparcie sporej części Irańczyków. Sprzeciw kobiet wobec policji religijnej przerodził się w antyrządowe manifestacje.
Według danych agencji HRANA w protestach życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, aresztowano ponad 17 tys. osób. Wśród aresztowanych jest Ali Daei, legenda piłkarskiej kadry Iranu i jej najskuteczniejszy gracz w historii. Reuters dodaje, że przy próbach powstrzymania protestów zginęło ponad 50 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.