FIFA reaguje na "niespodziankę", którą Serbowie zostawili w szatni po meczu z Brazylią

FIFA wszczęła śledztwo przeciwko reprezentacji Serbii w sprawie flagi, którą pozostawiono w szatni Stadionu 974 po jednym z meczów mundialu w Katarze. Informacje przekazały serbskie media. Według ich źródeł światowa federacja zareagowała na wniosek związku piłki nożnej Kosowa.

FIFA i organizatorzy mundialu w Katarze chcą w każdy możliwy sposób uciec od polityki, ale niektórzy piłkarze czy drużyny dają jasny sygnał, że to się nie uda. Nie tak dawno informowaliśmy o Gaelu Ondoui, pomocniku Kamerunu, który zagrał mecz z rosyjską flagą na bucie. Komisja dyscyplinarna zajęła się sprawą i zdecydowała, że zawodnik nie zostanie ukarany za ten gest, więcej w tej sprawie TUTAJ>>>. Teraz FIFA mierzy się z kolejnym problemem.

Zobacz wideo Dlaczego kibicujesz Polsce?

Reprezentacja Serbii - po meczu z Brazylią (0:2) - zawiesiła w szatni flagę z mapą, na której ziemie serbskie obejmują również terytorium Kosowa. Do tego na płachcie pojawiło się również godło i wymowny napis: "Nie poddawaj się". Federacja Kosowa zareagowała już na tę sytuację i zaapelowała o reakcję.

Śledztwo FIFA w sprawie flagi znalezionej w szatni Serbii

- Komisja dyscyplinarna FIFA wszczęła postępowanie przeciwko serbskiemu związkowi piłkarskiemu po wywieszeniu flagi w szatni po meczu z Brazylią 24 listopada. Sprawa została wszczęta na podstawie artykułu 11 regulaminu dyscyplinarnego FIFA oraz artykułu 4 regulaminu MŚ 2022 - pisze FIFA w komunikacie prasowym.

Norweski Eurosport podkreśla, że FIFA będzie rozpatrywała sprawę pod kątem: "niewłaściwego zachowania", "obraźliwych gestów, znaków lub języka" oraz "wykorzystywania wydarzenia sportowego do demonstracji o charakterze niesportowym". Nie wiadomo, jaką karę FIFA wymierzy serbskiej federacji i drużynie narodowej.

Na serbskim portalu Sportal.blic.rs czytamy za to, że śledztwo ruszyło na wniosek związku piłki nożnej Kosowa i komitetu olimpijskiego tego państwa. Portal podkreślił też, że krótko po publikacji komunikatu prasowego o wszczęciu postępowania pojawiła się też informacja o możliwości przeniesienia Stadionu 974 właśnie do Kosowa. Obiekt ten wybudowano z kontenerów. Gdy skończą się mistrzostwa świata w Katarze, zostanie rozebrany i postawiony w wyznaczonym do tego miejscu.  

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Podczas gdy Europa i świat stoją w obliczu tak wielkiego kryzysu, jakim jest niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę, tak wielkie zawody, jak mistrzostwa świata, powinny być miejscem, w którym powinien panować pokój, a nie służyć do rozpalania nienawiści między narodami. Kosowo jest niepodległym i demokratycznym państwem o maksymalnym poszanowaniu praw człowieka uznanych przez najpotężniejsze państwa świata i będzie podążać swoją drogą niezależnie od takich prowokacji - czytamy w liście Kosowa do FIFA, o czym informuje Sportal.blic.rs.

Serbia kolejny mecz na mundialu zagra z Kamerunem 28 listopada o godzinie 11:00.

Więcej o: