"Cristiano Ronaldo to totalny geniusz". Analityk FIFA zachwycony

Analitycy FIFA podczas sobotniego briefingu odnieśli się do kontrowersji w związku z rzutem karnym dla Portugalii w meczu z Ghaną. Dla wielu obserwatorów Cristiano Ronaldo wymusił jedenastkę, którą następnie sam wykorzystał. Analitycy rozwiali jednak wątpliwości, a Ronaldo nazwali "geniuszem".

Cristiano Ronaldo w czwartkowym meczu z Ghaną zdobył bramkę z rzutu karnego, stając się pierwszym piłkarzem, który strzelał gole na pięciu różnych mundialach. Wątpliwości wzbudził jednak powód podyktowania jedenastki. Zdaniem arbitra był faulowany w polu karnym przez Mohammeda Salisu. Kontakt był jednak minimalny, poza tym Ghańczyk wychodził już przed Portugalczyka. Wielu komentatorów podważało tę decyzję. Innego zdania jest jednak FIFA.

Zobacz wideo Dominik Wardzichowski w Katarze: Poszedłem po meczu do sektora Saudyjczyków!

"Totalny geniusz" - analityk pod wrażeniem Cristiano Ronaldo

Techniczna Grupa Badawcza działająca pod auspicjami FIFA zwołała specjalną konferencję prasową, na której wytłumaczono powody takiej decyzji sędziego. Wypowiedział się w tej sprawie były bramkarz Kolumbii Faryd Mondragon. - Jeśli chodzi o karnego, jaki wywalczył Ronaldo, ludzie mogą mówić, co chcą o tym człowieku, ale jego spryt i pomysłowość polegają na tym, by po prostu być cierpliwym i poczekać ten ułamek sekundy, dotknąć piłkę jako pierwszy, a potem kontynuować ruch nogą, tak aby rywal w nią trafił - powiedział. - To totalny geniusz - rozpływał się.

Będzie rekord? Mistrzostwa obfite w rzuty karne

W sumie w pierwszych 16 meczach pierwszej kolejki fazy grupowej podyktowano aż dziewięć rzutów karnych. Gdyby takie tempo zostało zachowane do końca mistrzostw, to na mundialu w Katarze padłby rekord pod względem przyznanych jedenastek w jednym turnieju. Póki co wynosi on 29 karnych i ustanowiono go w 2018 roku w Rosji. Jedną z przyczyn mogło być wówczas wprowadzenie systemu VAR. Analityk FIFA Faryd Mondragon teraz również znalazł wytłumaczenie. - Może napastnicy stają się mądrzejsi? - zastanawiał się.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Gol Cristiano Ronaldo przyczynił się do zwycięstwa Portugalii nad Ghaną 3:2 w meczu pierwszej kolejki grupy H. Teraz jego zespół przygotowuje się do spotkania z Urugwajem, które odbędzie się już w poniedziałek o 20.00. Na koniec Portugalczycy zmierzą się 2 grudnia z Koreą Południową.

Więcej o: