Saudyjczycy nie mogli oglądać MŚ 2022. Niespodziewane informacje

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej niespodziewanie pokonała Argentynę w pierwszym meczu mistrzostw świata w Katarze. "The Athletic" informuje jednak, że Saudyjscy kibice nie mogli oglądać spotkań mundialu w telewizji. Wszystko przez chłodne relacje Kataru i Arabii Saudyjskiej na scenie politycznej.

Relacje Arabii Saudyjskiej i Kataru pozostają chłodne od 2017 roku, kiedy Saudyjczycy zainicjowali "blokadę" Kataru, do której przyłączyły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt. Wszystkie z państw zerwały z Katarczykami stosunki dyplomatyczne, a katarskie samoloty i statki nie mogły znajdować się na terenach sąsiadów. Teraz saudyjskie władze postanowiły uderzyć w Katar blokadą meczów mundialu. 

Zobacz wideo "Katarski koszmar" za milion dolarów za godzinę. Nie do zniesienia

Kibice w Arabii Saudyjskiej nie mogli oglądać mundialu. Wszystko przez politykę

Prawa do transmitowania meczów mundialu na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce Północnej posiada katarska firma BeIN Sports, której właścicielem jest prezydent Paris Saint-Germain Nasser Al-Khelafi. Mecze transmitowane są za pośrednictwem platformy streamingowej TOD TV, która 22 spotkania mistrzostw udostępniła kibicom za darmo, ale kolejne 42 pozostały płatne.

Jak informuje "The Athletic" władze BeIN Sports na godzinę i 15 minut przed pierwszym meczem mundialu dowiedziały się, że ich platforma została zablokowana w Arabii Saudyjskiej. Co ciekawe, podczas meczu Katar - Ekwador, który otwierał mundial, na trybunie honorowej siedzieli Mohammed bin Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej i emir Hamad bin Khalifa Al Thani, który rządzi Katarem. Obu panów dzielił jedynie prezydent FIFA Gianni Infantino, a ich relacje wyglądały na dobre. Za kulisami było jednak inaczej. Dopiero 20 listopada saudyjska agencja państwowa nakazała Mohammedowi bin Salmanowi wspieranie mistrzostw świata w Katarze wszelkimi możliwymi środkami. 

Saudyjscy kibice obejrzeli co prawda spotkanie z Argentyną, ponieważ mecz pokazała państwowa telewizja, ale inne mecze mundialu nadal nie są dostępne. Platforma TOD TV działa w Arabii Saudyjskiej od stycznia 2022 roku i ma więcej widzów niż popularne na świecie platformy streamingowe, ale pozostaje zablokowana. Mecz z Polską również pokaże państwowa telewizja, ale kolejne mecze Argentyny i Meksyku nie będą dostępne. Saudyjczykom pozostaje jedynie opcja oglądania meczów na płatnym kanale FIFA, ale mogą to robić jedynie w miejscach publicznych, a nie w domach. 

Arabia Saudyjska kolejny mecz rozegra w sobotę 26 listopada o godzinie 14:00 przeciwko Polsce. Na razie Saudyjczycy mają na koncie 3 punkty i pozostają liderami tabeli grupy C.

Więcej o: