Unia Europejska oskarża FIFA. "Poważna szkoda dla światowego futbolu"

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie łamania praw człowieka w Katarze w związku z mistrzostwami świata. Państwo wezwano do wypłacenia odszkodowań rodzinom ofiar. Potępiono także działania FIFY.

Nieludzkie traktowanie imigranckich robotników przez Katarczyków było jednym z głównych tematów przed startem mistrzostw świata. Imigranci pracujący głównie przy budowie stadionów pracowali w skandalicznych warunkach. Doświadczali dyskryminacji ze względu na narodowość i otrzymywali niewielkie pieniądze. To tylko mała część ze wszystkich naruszeń praw człowieka i praw pracowniczych, jakie ujawniali dziennikarze i aktywiści w ramach organizacji pozarządowych.

Zobacz wideo Zmiana składu? Thomas Mueller reprezentacji Polski ma pomóc Lewandowskiemu

Parlament Europejski oskarżył FIFA o korupcję

Sprawą zainteresował się Parlament Europejski, który przyjął rezolucję wzywającą Katar i FIFA do wypłaty odszkodowań rodzinom robotników, którzy zginęli w trakcie prac. A mowa o tysiącach takich rodzin. "Posłowie ubolewają nad śmiercią tysięcy pracowników migrujących, głównie w sektorze budowlanym, którzy pomogli krajowi w przygotowaniach do turnieju, a także nad wszystkimi rannymi" – cytuje rezolucję serwis "Politico". Co prawda, w Katarze istnieje Fundusz Wsparcia i Ubezpieczeń Pracowniczych, który ma wypłacać zadośćuczynienia, ale według PE nie wszystkie rodziny mają do niego dostęp. Ma to związek z tym, o czym już w 2021 roku pisał "The Guardian" – Katarczycy w aktach zgonów wpisywali "przyczyny naturalne", przez co rodziny takich ofiar nie kwalifikowały się do otrzymania rekompensaty.

Posłowie domagają się od katarskiego rządu uwzględnienia "wszystkich osób, których to dotyczy od rozpoczęcia prac związanych z mistrzostwami świata FIFA, co obejmuje również śmierć pracowników i inne naruszenia praw człowieka". Politycy oprócz Katarczyków wzięli na celownik również FIFĘ. Wezwano organizację do udziału w "kompleksowym programie naprawczym". A potem oskarżono ją o "szerzącą się, systemową i głęboko zakorzenioną korupcję". "Organizacja poważnie zaszkodziła wizerunkowi i integralności światowego futbolu" – ocenił Parlament Europejski.

Przyjęta rezolucja krytykuje też sposób, w jaki Katar traktuje społeczność LGBTQ+ i kobiety. Przypomnijmy, że aktywność homoseksualna w Katarze jest zakazana nawet pod karą śmierci. Jak pisze "Politico", podczas debaty niektórzy deputowani nosili opaski "One Love", które mieli nosić kapitanowie niektórych europejskich reprezentacji. Mieli, ale FIFA zagroziła, że kapitanowie będą dostawać żółte kartki, jeśli wyjdą z tymi opaskami na boisko.

Więcej o:
Copyright © Agora SA