Republika Korei, a nie Korea Południowa. Widzowie MŚ mogli czuć się zaskoczeni

W czwartek swój udział w mistrzostwach świata w Katarze rozpoczyna Republika Korei. Tak, Republika Korei, a nie Korea Południowa, jak zwykło określać się to państwo. Dlaczego pod taką nazwą widzimy ją na mundialu? Która nazwa jest prawidłowa?

Republika Korei w pierwszym meczu mistrzostw zmierzy się z Urugwajem. Część kibiców może być zdezorientowana, widząc nazwę tego kraju. W Polsce, ale też w wielu innych krajach, zazwyczaj nazywamy go po prostu Koreą Południową. Na mistrzostwach świata obowiązywać będzie jednak nazwa i oficjalna i trzeba się do tego przyzwyczaić.

Zobacz wideo Parszywe jedzenie na stadionach w Katarze, a cena zwala z nóg

Dlaczego nie Korea Południowa? Oficjalna nazwa Korei

Korea pojawiła się na mapie świata zaraz po drugiej wojnie światowej. Wtedy to uzyskała niepodległość od Cesarstwa Japonii. Początkowo funkcjonowała jako jedno państwo pod nazwą Republika Korei. Jednak już 1948 powstały dwa zwalczające się ośrodki władzy - południowy z prezydentem Li Syng Manem na czele i północny z premierem rządu Kim Ir Senem. Było to związane ze strefami wpływu Stanów Zjednoczonych i ZSRR.

W związku z tym wyodrębniły się dwa zwalczające się kraje - Korea Północna i Korea Południowa. W rzeczywistości wymienione wcześniej nazwy to terminy geograficzne, które nie mają nic wspólnego z oficjalnymi nazwami krajów. Północna część oficjalnie nazywa się Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, a południowa Republiką Korei.

Oba te państwa wzajemnie się nie uznają, tylko uważają samych siebie za jedynego prawowitego zwierzchnika nad całym Półwyspem Koreańskim. Od 1950 do 1953 toczyła się pomiędzy nimi wojna, której konsekwencją był rozejm w Panmundżomie i wyznaczenie linii podziału. Formalnie jednak, mimo poprawy wzajemnych relacji, wojna trwa nadal, ponieważ nie podpisano traktatu pokojowego. W związku z tym Korea Południowa, stosując nazwę "Republika Korei" podkreśla, że jest jedynym legalnym przedstawicielem Korei w zawodach.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Republika Korei na mundialu w Katarze rywalizuje w grupie H. Po meczu z Urugwajem czekają ją jeszcze spotkania z Ghaną (28 listopada, godz. 14.00) i Portugalią (2 grudnia, godz. 16.00).

Więcej o: