Niezwykły gest niemieckiej dziennikarki. "Bohaterka"

Piłkarze zrezygnowali z noszenia opasek "One Love" podczas mistrzostw świata. Inaczej postąpiła Claudia Neumann. Niemiecka dziennikarka, komentująca mecz w stacji ZDF wystąpiła z tęczową opaską na ramieniu. "Jesteś naszą bohaterką" - chwalą gest Neumann internauci.

Mistrzostwa świata w Katarze wzbudzają wielkie kontrowersje. Jedną z nich jest stosunek państwa muzułmańskiego do mniejszości seksualnych. Homoseksualizm jest karany więzieniem, a ludzie nie mogą publicznie okazywać sobie uczuć. Z tego powodu kilka europejskich reprezentacji - Anglia, Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Szwajcaria i Walia - zapowiedziało, że w trakcie turnieju ich kapitanowie będą występować z tęczowymi opaskami na ramieniu. Niestety na ich drodze stanęły władze FIFA, które zapowiedziały, że taki gest jest niezgodny z obowiązującymi przepisami i zostanie ukarany żółtą kartką. I choć piłkarze wycofali się z noszenia opaski, to na taki krok zdecydowała się Claudia Neumann z niemieckiej stacji ZDF.

Zobacz wideo Dariusz Szpakowski ocenia Polaków: To jedyny pozytyw

Dziennikarka okazała solidarność ze społecznościom LGBT+. "Miała większe cojones niż DFB"

Niemiecka dziennikarka komentowała mecz USA - Walia (1:1). W studio pojawiła się w czarnej koszulce z tęczowym sercem oraz opaską w tych samych barwach. Neumann nie tylko poprzez ubiór zasygnalizowała solidarność ze społeczeństwem dyskryminowanym. Wypowiedziała również symboliczne słowa.

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl.

WCup Qatar SoccerKibice mają się czego bać w Katarze. Groźny wirus przenoszony przez wielbłądy

- Witajcie na stadionie Ahmad bin Ali na trzecim meczu drugiego dnia turnieju. To mógł być legendarny, pełen dumy dzień mistrzostw świata, ale spędźmy go wszyscy, rozmawiając o wyrazach solidarności, które widzieliśmy tego dnia. Jeden z nich miał miejsce w meczu Anglii z Iranem - podkreśliła Neumann.

Mowa o geście piłkarzy Carlosa Queiroza. Zawodnicy zdecydowali się nie śpiewać hymnu narodowego. W ten sposób zaprotestowali przeciwko wydarzeniom w ich kraju. Takie zachowanie irańskich graczy wzruszyło nie tylko fanów przed telewizorami, ale również tych zebranych na stadionie.

- Łzy kibiców na trybunach z pewnością będą obrazem tych mistrzostw świata. Do historii przejdzie również cichy protest reprezentacji Iranu, gdy grano hymn narodowy. Na gesty solidarności zdobyli się także Amerykanie. Ich kwatery w Dosze są oznaczone tęczowymi kolorami, a dyskusje na ten temat nie ma końca - wyjawiła. 

Internauci są pod wrażeniem odwagi Neumann. "Jesteś naszą bohaterką", "To mocna akcja indywidualna", "Dziennikarka miała większe cojones niż DFB [Niemiecki Związek Piłki Nożnej - przyp.red.]" - czytamy na Twitterze.

Wyliczono, jakie szanse mają Niemcy na wyjście z grupy. Jest źleWyliczono, jakie szanse mają Niemcy na wyjście z grupy. Jest źle

Na tym sprawa zakazu FIFA się nie kończy. Niewykluczone, że jednak zobaczymy piłkarzy w opasce "One Love" podczas mistrzostw. Niemiecki Związek Piłki Nożnej postanowił pozwać FIFA do Sportowego Sądu Arbitrażowego. CAS w celu szybkiego rozpatrzenia sprawy zdecydował się powołać specjalny zespół, którego decyzja ma zapaść w ciągu 48 godzin. To pozwala wierzyć, że kapitanowie będą jednak mieli okazję zagrać z tęczową opaską i pokazać swoją jedność w walce z dyskryminacją, o czym więcej pisaliśmy >>> TUTAJ

Więcej o: