Niemcy zagrali na nosie FIFA i Katarczykom. Zakazana opaska przemycona

Kapitan reprezentacji Niemiec Manuel Neuer nie założył opaski "OneLove" podczas pierwszego meczu mistrzostw świata. Zamiast niego zrobiła to minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, która sprzeciwia się decyzjom FIFA i dyskryminacji w Katarze.

Reprezentacja Niemiec niespodziewanie przegrała z Japonią 1:2 na inaugurację mistrzostw świata w Katarze. Przed spotkaniem dużo mówiło się o proteście Niemców, którym zabroniono założenia opaski kapitańskiej z emblematem akcji "OneLove". Władze związku piłkarskiego DFB planowały złożyć na FIFA skargę do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, a wspierała je minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Kobieta na znak protestu pojawiła się na meczu z Japonią i zaskoczyła elementem ubioru. 

Zobacz wideo

Piłkarze nie mogli, więc pomogła Minister Spraw Wewnętrznych. Opaska "OneLove" obecna w Katarze

- Zakaz stosowania opaski "OneLove" to ogromny błąd FIFA. Każdemu kibicowi łamie serce to, jak FIFA prowadzi ten konflikt również za pomocą piłkarzy. Światowe stowarzyszenie stosuje groźby, aby uniemożliwić graczom opowiedzenie się za tolerancją. Musi istnieć możliwość otwartego pokazania różnorodności - przekonywała we wtorek Nancy Feaser cytowana przez "Bild".

Kobieta pojawiła się na trybunach podczas spotkania Niemiec z Japonią. Zajęła honorowe miejsce, w towarzystwie przedstawicieli Japonii, Kataru i Gianniego Infantino. Elementem jej ubrania była właśnie zakazana przez FIFA opaska kapitańska "OneLove". Piłkarze Niemiec w ramach protestu zasłonili usta podczas zdjęcia drużynowego. W ten sposób pokazali, co sądzą o działaniach światowej federacji, która zabrania im zabierania głosu w sprawach ważnych. 

Dziś Nancy Feaser spotkała się również z Przewodniczącą Komisji Sportu w Katarze, co czym informowała na Twitterze. "Świat patrzy na Katar. Ważne jest, aby dziewczęta i kobiety ciągle robiły postęp. Dlatego szczególnie ważna jest dla mnie dziś rozmowa o prawach kobiet, w tym z przewodniczącą Komisji Sportu Kobiet" - czytamy we wpisie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA