Znamy zarobki Infantino. Majątek prezydenta FIFA może zwalić z nóg

Dla wielu kibiców piłki nożnej pierwszym skojarzeniem z Mistrzostwami Świata w Katarze są pieniądze. To też główny aspekt krytyki FIFA za zezwolenie na organizację turnieju w tym kraju. Ile jednak zarabia sam prezes Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej - Gianni Infantino?

FIFA z roku na rok notuje zarobki liczone w miliardach dolarów. Swój przydział ma z tego Gianni Infantino. Ostatnimi czasy osoba Szwajcara budzi mnóstwo skrajnych emocji. Krytyków przewodniczącego FIFA nie brakuje, a z pewnością ich niechęć do niego spotęguje informacja o zarobkach. Trzeba powiedzieć, że kwota robi wrażenie.

Zobacz wideo Katar. W tych miejscach mieszkają i trenują polscy piłkarze

Infantino nie jest bez skazy

Gianni Infantino jest związany ze światem sportu od lat. W UEFA pojawił się w 2000 roku, lecz szerzej opinia publiczna poznała go w 2009 roku, kiedy to zajął stanowisko Sekretarza Generalnego organizacji. Typowym skojarzeniem z osobą Szwajcara zawsze były losowania europejskich pucharów. To on prowadził ceremonię losowania grup Euro 2012.

W 2016 roku Infantino przejął schedę po Josephie Blatterze, zostając Przewodniczącym FIFA. W zasadzie od tego czasu krytyka jego osoby tylko się nasilała. Wytoczono również specjalne śledztwo, podejrzewając, iż Szwajcar mógł złamać kodeks etyczny FIFA. Wynikło z niego, że Infantino sporo swoich prywatnych wydatków opłacał z budżetu organizacji. Na liście widniały opłaty za ubrania czy wyposażenie domu.

Nad Przewodniczącym stale wiszą również podejrzenia odnośnie korupcji. Krytykuje się go również za zbyt opieszałe działania wobec narzucania sankcji na Rosję, co jest związane z trwającą agresją kraju na Ukrainę.

Jack GrealishWyjątkowy gest Grealisha. Niesamowite, co zrobił dla 11-letniego kibica [WIDEO]

FIFA zarabia krocie. To samo można powiedzieć o Infantino

Organizacja Mistrzostw Świata w Katarze nie ociepliła wizerunku Infantino. Fani piłki nożnej mało przychylnym okiem patrzą na osobę Przewodniczącego wobec licznych kontrowersji związanych z turniejem. Między innymi współpraca z Katarem sprawiła, że w przeciągu ostatnich czterech lat FIFA zarobiła około 7,4 miliarda dolarów. 

Więcej treści sportowych na Gazeta.pl.

Raport federacji wskazuje, że Infantino inkasuje niemałą sumkę z racji pełnienia swojej funkcji. W 2020 roku było to 2,1 miliona dolarów bazowej pensji, co daje miesięczne zarobki w wysokości 175 tysięcy dolarów. Szwajcarowi przysługują jednak również dodatkowe premie oraz bonusy, które w 2020 roku wyniosły one około 500 tysięcy dolarów. 

Ciekawe jak bardzo te liczby urosną po samych Mistrzostwach Świata w Katarze. Krytycy Infantino mocno zarzucają mu pazerność na pieniądze. Jeśli po katarskim Mundialu wykazy zarobkowe Szwajcara wyraźnie się zmienią, trudno będzie oczekiwać, ażeby miał on zyskać nowych sympatyków.

Tomasz KwiatkowskiFIFA wyznaczyła sędziów na kolejne mecze. Polak w zespole na mecz Hiszpanii

Więcej o: