BBC zbojkotowała ceremonię otwarcia mundialu. Co zobaczyli widzowie? [WIDEO]

Brytyjska stacja telewizyjna BBC zbojkotowała ceremonię otwarcia mistrzostw świata w Katarze. Zamiast niej widzowie mogli zobaczyć przygotowane wcześniej wypowiedzi ekspertów krytykujące kontrowersyjne miejsce rozgrywania turnieju.

Mistrzostwa świata w Katarze są z pewnością najbardziej krytykowanym turniejem w historii piłki nożnej. Organizatorom wypomina się łamanie praw człowieka, wykorzystywanie zagranicznych pracowników, sport-washing i dyskryminację społeczności LGBT+. Najstarsza stacja telewizyjna w ramach protestu postanowiła nie pokazywać niedzielnej ceremonii otwarcia mundialu w otwartej telewizji. 

Zobacz wideo Gruz, baraki, wstrząsające warunki dla pracowników. Wodopój jak dla zwierząt

BBC bojkotuje ceremonię otwarcia mistrzostw świata w Katarze

Przed pierwszym meczem mistrzostw świata w Katarze odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której nie zabrakło pokazu fajerwerków, wyświetlania hologramów i występów aktora Morgana Freemana i  Junga Kooka z zespołu BTS. Brytyjscy fani nie obejrzeli jednak pokazów przed meczem Katar - Ekwador z powodu bojkotu stacji telewizyjnej BBC.

Zamiast uroczystego otwarcia odbiorcy zobaczyli przygotowane wcześniej materiały, które przedstawiały komentarze angielskich ekspertów telewizyjnych na temat turnieju. 

- Kiedy FIFA przyznała organizację turnieju Katarowi, nie było żadnych rozmyślań o prawach człowieka, prawach pracowników. Minęło 10 lat, zanim zobaczyliśmy jakiekolwiek zmiany. Tylko uwaga całego świata zaprowadziła do reform - usłyszeli na początku widzowie. 

- Jeśli nie jesteś homoseksualistą, nigdy nie zrozumiesz, jak czuje się osoba, która podróżuje do kraju, w którym musi się bać. I to wszystko z powodu twoich preferencji lub wyboru kogo kochasz - kontynuowali eksperci.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dywagację w studiu dotyczyły również inwestowania przez Saudyjczyków i Katarczyków w kluby piłkarskie, innych sposobów na bojkotowanie katarskiego turnieju i podejmowaniu trudnych tematów na temat wszystkich zarzutów wobec Kataru. 

- To najbardziej kontrowersyjne mistrzostwa świata w historii, a piłka nawet nie została kopnięta. Na tym tle rozgrywany jest turniej, który będzie oglądany i cieszył się widzów na całym świecie - kwitował legendarny angielski napastnik Gary Lineker.

Na jednym ze sportowych kanałów BBC, w trakcie ceremonii otwarcia mundialu, transmitowany był mecz kobiecej Premier League pomiędzy Chelsea a Tottenhamem. Ceremonię otwarcia można było oglądać jedynie w internecie na BBC iPlayer oraz na stronie BBC w zakładce sport.

Więcej o: