FIFA próbuje uratować swój wizerunek. Rozda kapitanom na MŚ specjalne opaski

FIFA zapowiedziała, że na mocy porozumienia z trzema agencjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, będzie prowadzić kampanie społeczne w trakcie mundialu. Z tej okazji federacja przygotowała specjalne opaski dla kapitanów. To na nich pojawią się hasła przewodnie akcji. Każda faza mistrzostw będzie poruszać inny problem społeczny.

Mistrzostwa świata w Katarze budzą wiele kontrowersji. Jedną z nich jest stosunek państwa muzułmańskiego do mniejszości seksualnych. Homoseksualizm jest karany więzieniem, a ludzie nie mogą publicznie okazywać sobie uczuć. Z tego powodu kilka europejskich reprezentacji - Anglia, Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Szwajcaria i Walia - zapowiedziało, że w trakcie turnieju ich kapitanowie będą występować z tęczowymi opaskami na ramieniu. To element akcji "OneLove". FIFA nie odniosła się publicznie do tego pomysłu, ale zapowiedziała własną inicjatywę.

Zobacz wideo Tak będzie wyglądać skład Polski na Meksyk?

FIFA wychodzi z własną ideą. Opaski dla kapitanów

W sobotę federacja poinformowała, że na mocy współpracy z trzema agencjami Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNESCO, WHO i WFP), będzie prowadziła własne akcje społeczne. Na każdy mecz mistrzostw kapitanowie zostaną poproszeni o założenie opaski z konkretnym przesłaniem. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi świata na konkretne problemy społeczne, takie jak ochrona planety, brak powszechnej edukacji czy walka z dyskryminacją. Hasła mają być widoczne także na ekranach LED oraz banerach wokół boiska i stadionu. W ten sposób federacja piłkarska najprawdopodobniej próbuje ocieplić swój wizerunek, który w ostatnich tygodniach bardzo ucierpiał. 

FIFA przedstawiła już hasła, które będzie promować podczas poszczególnych faz mundialu. Oto lista:

  • 1. kolejka fazy grupowej - #FootballUnitesTheWorld
  • 2. kolejka fazy grupowej - #SaveThePlanet
  • 3. kolejka fazy grupowej - #ProtectChildren, #ShareTheMeal
  • 1/8 finału - #EducationForAll #FootballForSchools
  • ćwierćfinały - #NoDiscrimination
  • półfinały - #BeActive, #BringTheMoves
  • finał - Football Is Joy, Passion, Hope, Love and Peace - #FootballUnitesTheWorld

FIFA podkreśliła, że jeżeli drużyny będą chciały za pośrednictwem opasek nadawać własne wiadomości, to będą miały do tego prawo. To oznacza, Manuel Neuer będzie mógł założyć opaskę w kolorach tęczy na mecz z Japonią (23 listopada).

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Niemiec nie wycofał się z wcześniejszych deklaracji w odróżnieniu od kapitana reprezentacji Francji Hugo Llorisa. - Kiedy jesteśmy we Francji, kiedy witamy obcokrajowców, często chcemy, aby przestrzegali naszych zasad, szanowali naszą kulturę, po prostu zrobię to samo, kiedy pojadę do Kataru. Potem mogę się z ich pomysłami zgadzać lub nie, ale muszę to szanować - argumentował decyzję bramkarz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.