Raz, dwa, trzy. Rywale nie wiedzieli, co się dzieje. Ci Polacy przeszli do historii mundiali

Szczególną uwagę kibiców na MŚ przykuwają hattricki, które są często perłą w koronie piłkarza. Jak pod tym względem do tej pory wypadali Polacy? Otóż zaznaczyliśmy spory ślad w historii mundiali.

Mistrzostwa świata to od zawsze szereg fascynujących historii oraz statystyk. Jedną z nich jest zestawienie przygotowane przez portal The Analyst, w którym znajdziemy opisy wszystkich hattricków, jakie padły od 1930 roku, czyli od początku istnienia mundiali. Na kartach dziejowych turnieju zapisali się również Polacy.

Zobacz wideo Oto przyszły bramkarz reprezentacji Polski. "Ma charakter, poczucie własnej wartości"

Reprezentacja Polski zapisała się w historii. Hattricki Wilimowskiego, Bońka oraz Szarmacha i rekordy mundiali

W turniejach finałowych mistrzostw świata padły aż 52 hattricki. Pośród tych szczególnie wybitnych jak te Cristiano Ronaldo (najstarszy strzelec trzech goli na mundialu, 33 lata i 130 dni), Pelego (najmłodszy z trzema bramkami na koncie,17 lat i 244 dni), czy Laszlo Kisza (Węgier zdobył najszybszego hattricka, potrzebował na to siedmiu minut i 42 sekund), znaleźli się także Polacy. Dokładnie trzech reprezentantów Polski potrafiło dokonać tej trudnej sztuki. Byli to: Andrzej Szarmach, który w 1974 roku pokonywał bramkarza Haiti (7:0) oraz Zbigniew Boniek, dokonując tego samego osiem lat później przeciwko Belgom (3:0). 

Wcześniej, bo już w 1938 roku był jeszcze jeden Polak i zdobył on nie trzy bramki, ale nawet cztery, które również zaliczane są do statystyki hattricków. Ernest Wilimowski dokonał tej sztuki w spotkaniu z Brazylią, podczas mundialu w 1938 roku. Wyczyn ten zapisał się w historii, jako nietypowy rekord. Jest to jedyny przypadek, kiedy żaden z co najmniej trzech goli strzelonych przez jednego zawodnika, nie przyniósł prowadzenia w meczu. Końcowy rezultat wyniósł 6:5 dla Brazylijczyków. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polacy w tej klasyfikacji odznaczyli się również w mniej chwalebny sposób. Dwadzieścia dwa hat-tricki mistrzostw świata padły w niedziele, czyli dwa razy więcej niż w drugim najbardziej owocnym dniu, czyli w sobotę. Jedyny raz zdarzyło się, że piłkarz strzelił trzy gole w poniedziałek. Dokonał tego Pedro Pauleta w 2002 roku, podczas mundialu w Korei i Japonii. Polacy przegrali wówczas z Portugalią 3:0.

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczynają się już 20 listopada od spotkania gospodarzy z Ekwadorem. Mecz finałowy planowany jest na 18 grudnia. Reprezentacja Polski zmierzy się w grupie C z Meksykiem (22 listopada), Arabią Saudyjską (26 listopada) oraz Argentyną (30 listopada).

Więcej o: