FIFA mocno do Danii. Zakaz. "Przykro nam z tego powodu"

- Prawa człowieka dla wszystkich - takie hasło chciała umieścić Dania na koszulkach treningowych podczas mistrzostw świata w Katarze. FIFA nie zgodziła się na propozycję Duńczyków.

Duńczycy od dłuższego czasu krytycznie wypowiadają się na temat organizacji mistrzostw świata w Katarze. Duńska Federacja Piłkarska (DBU) zdecydowała nie sprzedawać biletów na tegoroczny mundial. Dodatkowo reprezentacja Danii w trakcie turnieju będzie grać w koszulkach z przyciemnionym logo producenta, jako formie protestu przeciwko Katarowi. Władze Kataru nie były dłużne Duńczykom i w ostatniej chwili nie pozwoliły mediom tego kraju na wizytę przed turniejem. Teraz swój kamyczek do ogródka przeciwko Duńczykom dorzuciła FIFA.

"Przykro nam, ale musimy to zaakceptować". Duński związek o decyzji FIFA

Duńska Federacja Piłkarska poinformowała, że FIFA odrzuciła wniosek związku, żeby Duńczycy podczas mundialu trenowali w koszulkach z hasłem "prawa człowieka dla wszystkich". Agencja AFP donosi, że DBU nie zgadza się, że hasło ma coś wspólnego z polityką, ale zastosuje się do decyzji międzynarodowej federacji, żeby uniknąć zbędnych kar i sankcji.

- Wysłaliśmy do FIFA takie zapytanie, ale dostaliśmy negatywną odpowiedź. Przykro nam z tego powodu, ale musimy to zaakceptować - powiedział prezes DBU, Jakob Jensen.

To kompromitujące zachowanie FIFA, która wysłała w zeszłym tygodniu list do wszystkich reprezentacji, żeby te nie wciągnęły się w żadną "ideologiczną lub polityczną bitwę".

Wokół mundialu w Katarze zrodziło się wiele kontrowersji. Obserwatorzy alarmowali o korupcji, fatalnych warunkach pracy przy budowie stadionów, czy dyskryminacji osób homoseksualnych w tym kraju. Władze Kataru wyliczyły, że od 2010 roku, czyli od momentu kiedy Katar został gospodarzem MŚ 2022, zginęło 15 tysięcy osób spoza kraju.

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Dania na mistrzostwach świata zagra w grupie D. Pierwszy mecz grupowy Duńczycy rozegrają z Tunezją (22 listopada), kolejny z Francją (26 listopada), a ostatni z Australią (30 listopada).

Więcej o: