Katastrofa! Wszystko poszło nie tak. Sousa pogrzebał szanse Polaków

Niestety! Polacy mieli jeszcze iluzoryczne szanse na zachowanie rozstawienia w barażach do mundialu w Katarze, ale wtorkowe wyniki nie ułożyły się po naszej myśli. Paulo Sousa zlekceważył mecz z Węgrami, za co teraz słono zapłaciliśmy.

Poniedziałkowa porażka Polaków z Węgrami mocno skomplikowała nasze szanse na rozstawienie w barażach. Reprezentacja Paulo Sousy jednak wciąż mogła zachować rozstawienie. Co więc musiało się stać, by Polska zachowała trzecie miejsce? Spełnione musiały zostać wszystkie trzy warunki:

• Walia musiała przegrać z Belgią
  • Druga drużyna z grupy G (Holandia, Turcja lub Norwegia) nie mogła mieć lepszego bilansu od Polski, więc Turcja i Norwegia nie mogły ograć Czarnogóry i Holandii na wyjazdach
  • Finlandia nie mogła wygrać więcej niż siedmioma bramkami z Francją

Wtorkowe mecze rozpoczęły się idealnie dla Polaków. Ale tylko rozpoczęły...

Już w piątej minucie Czarnogórcy wyszli na prowadzeniu w meczu z Turcją (gola strzelił Fatos Beqiraj), a  Belgowie ogrywali 1:0 Walijczyków po 12 minutach, gdy ładnym strzałem popisał się Kevin De Bruyne.

Niestety - dla polskich kibiców - jeszcze przed przerwą Walijczycy doprowadzili do remisu (bramkę zdobył Kieffer Moore). Zresztą, Turcy też, bo gola na 1:1 strzelił Kerem Akturkoglu, który wykorzystał fakt, że zaspała defensywa Czarnogóry.

W drugiej połowie Turcy dobili Czarnogórców dzięki bramce Orkuna Kokcu, który popisał się efektownym strzałem. Z kolei w meczu Belgów z Walią nie padła już żadna bramka, więc utrzymał się remis 1:1. Te wyniki sprawiły, że Polacy stracili rozstawienie w barażach. I tylko możemy żałować, że Paulo Sousa wystawił rezerwowy skład w starciu z Węgrami.

Rozstawione drużyny w barażach: Portugalia, Szkocja, Włochy, Rosja, Szwecja, Walia. I to te reprezentacje rozpoczną walkę o mundial na swoich obiektach.

Nierozstawione reprezentacje: Turcja, Polska, Macedonia Północna, Ukraina, Austria i Czechy

Tabela zespołów z drugich miejsc (sześć czołowych będzie rozstawionych)

• 10. Ukraina – 8 meczów – 12 pkt – bilans bramkowy +3

Rozstawienie daje nie tylko możliwość rozegrania pierwszego meczu u siebie, ale także pozwala uniknąć trafienia potencjalnie lepszego już w półfinale baraży.

Baraże zostaną rozegrane systemem pucharowym, w którym o awansie do kolejnej fazy zadecyduje tylko jedno spotkanie. Każdy z zespołów rozegra dwa spotkania - półfinałowe i finałowe, a jakakolwiek porażka oznacza koniec marzeń o awansie na MŚ. Zespoły rozstawione rozegrają mecz półfinałowy u siebie. Mecze półfinałowe baraży zaplanowane są na 24 i 25 marca, a finałowe na 28 i 29 marca przyszłego roku.