Sport.pl

Mesut Oezil zarzucił niemieckiej federacji rasizm. Działacze odpowiedzieli

Mesut Oezil zarzucił niemieckiej federacji rasizm i zakończył reprezentacyjną karierę. Oświadczenie 29-letniego piłkarza było konkretne i bardzo mocne. Niemiecki Związek Piłkarski (DFB) odpowiedział na zarzuty.

Mesut Oezil zakończył karierę w reprezentacji Niemiec. Oświadczeniem napisanym na Instagramie otworzył za to kilka wątków do dyskusji. Wytłumaczył w nim powody, dla których spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem (Oezil jest z pochodzenia Turkiem), zarzucił prezesowi niemieckiej federacji rasizm i skarżył się na zachowanie kibiców.

- Z ciężkim sercem i po długich wahaniach zdecydowałem, że nie będę więcej grał dla Niemiec na poziomie międzynarodowym, z powodu poczucia rasizmu i braku szacunku - napisał Mesut Oezil.

- Odczuwam rasizm i brak respektu. Przedstawiciele DFB nie uszanowali moich tureckich korzeni i wciągnęli mnie w sieć politycznej propagandy – przyznał z żalem piłkarz.

Niemiecki Związek Piłkarski (DFB) odpowiedział na zarzuty. - Bardzo żałujemy takiej decyzji Mesuta Oezila. Całkowicie zaprzeczamy, że w naszych kadrach czy władzach pojawiały się objawy rasizmu czy szowinizmu. Nie mamy z tym nic wspólnego - czytamy w oficjalnym komunikacie DFB.

W 92 występach Oezil strzelił 23 gole, a 33 razy asystował przy bramkach kolegów. Sam zresztą przyznał kiedyś, że większą radość sprawia mu wypracowywanie okazji partnerom niż finalizowanie czyichś akcji. W ostatnich latach, aż pięć razy wybierany był przez DFB najlepszym niemieckim piłkarzem.

***

Nie Szczęsny, nie Fabiański. Maciej Szczęsny wskazał najlepszego bramkarza w Polsce

Zbigniew Boniek pewny swojego wyboru

Ostra opinia na temat Oezila

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (27)
Mesut Oezil zarzucił niemieckiej federacji rasizm. Działacze odpowiedzieli
Zaloguj się
 • saves

  Oceniono 14 razy 6

  To pokazuje jak integrują się przybysze z południa Europy. Żyje w Niemczech, zarabia ciężkie pieniądze, Niemcy go wielbią, a on w głębi duszy i tak jest Turkiem. To co powiedzieć o tej biedocie milionami szturmującej kontynent?

 • heliheli

  Oceniono 4 razy 4

  sz p oezil - bardzo sznujemy panskie tureckie korzenie . W zalaczeniu wysylamy panu adres ambasady tureckiej gdzie moze pan sie ubiegac o paszport turecki . Jednoczesnie zawiadamiamy szanownego pana ze zgodnie z panskim zyczeniem pozbawilismy pana obywatelstwa niemieckiego .

 • popieramkukiza

  Oceniono 4 razy 4

  Zakłamany turek burek.

 • grazanica

  Oceniono 8 razy 4

  To spie...j do Erdogana.

 • kisssmyass

  Oceniono 8 razy 4

  tak tak, spadaj Ozil do Galatasraj ne emeryturkę! Będziesz mógł kelnerować i dogadzać Erdoganowi do woli!

 • kruk1210

  Oceniono 6 razy 4

  "Odczuwam rasizm i brak respektu. Przedstawiciele DFB nie uszanowali moich tureckich korzeni i wciągnęli mnie w sieć politycznej propagandy – przyznał z żalem piłkarz."

  Tureckie korzenie to nie rasa, więc szafowanie oskarżeniami o rasizm jest na wyrost.
  Czy np. piłkarz Podolski mógłby wystosować podobne oskarżenie, że z powodu braku dla polskich korzeni odczuwa rasizm ze strony Niemców?

 • radmaj12

  Oceniono 5 razy 3

  A ja myślałem, że żydowsko - sorosowa Gazeta widzi rasizm tylko w Polsce. Że Niemcy to oaza tolerancji. Szok!

 • wiktoria wiktoria

  Oceniono 5 razy 3

  Spotkał sie z sultanem Erdoganem? Nie przeszkadzał mu rasizm, ksenofobia i szowinizm sułtana? Powodem było "poczucie rasizmu i brak szacunku"? najwyraźniej ze strony pana piłkarza...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX