Mundial 2022. Mistrzostwa świata w Katarze w listopadzie i grudniu. Tak będzie wyglądał terminarz jesienny w Europie?

Prezydent FIFA ogłosił, że mundial w 2022 roku odbędzie się w dniach od 21 listopada do 18 grudnia. Ma to związek z wysokimi temperaturami, które latem panują w Katarze. A jak to wpłynie na układ terminarza sezonu 2022/23 w Europie?

Turniej potrwa 28 dni - o cztery dni krócej niż finały mistrzostw świata w Brazylii i aż o sześć dni mniej niż mistrzostwa świata w Rosji. Inaugurację zaplanowano na 21 listopada. Decyzję ogłosił prezydent FIFA Giani Infantino.

FIFA ma zmienić przepisy, jeśli chodzi o termin zwolnienia piłkarzy z klubów przed turniejem. Obecnie obowiązuje dwutygodniowy okres. FIFA prawdopodobnie go skróci.

Komitet wykonawczy już w 2015 roku podjął decyzję według wskazówek grupy roboczej, która wcześniej obradowała w Dausze. To ona zaproponowała datę finału w dniu święta narodowego Kataru - 18 grudnia. Tym samym porażkę poniosły koncepcje lansowane przez UEFA i europejskie kluby. UEFA chciała, aby finał odbył się 23 grudnia. Europejskie kluby domagały się natomiast przeniesienia turnieju na kwiecień.

Adam Nawałka i Legia Warszawa. Czyli związek bardzo realny

FIFA przyznała Katarczykom organizację mistrzostw świata w 2010 r. Decyzja wywołała lawinę protestów. Chodziło przede wszystkim o termin mistrzostw świata. W czerwcu i lipcu, na które planowano turniej, w Katarze panują bardzo wysokie temperatury, które - zdaniem lekarzy - mogą być niebezpieczne dla zdrowia piłkarzy przy dużym wysiłku fizycznym. Dlatego FIFA zdecydowała się na przeniesienie turnieju na późną jesień. Z koncepcji rozegrania turnieju w styczniu i lutym zrezygnowano pod wpływem protestu ze strony Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który na luty 2022 r. zaplanował zimowe igrzyska olimpijskie.

Z terminu ustalonego przez komitet wykonawczy mogą być zadowoleni Anglicy. Dzięki temu, że mistrzostwa skończą się 18 grudnia, oni będą mogli rozegrać tradycyjną bożonarodzeniową serię meczów 26 grudnia.

Probierz dla Sport.pl: Boniek lubi ryzyko, ale ma nosa do trenerów. A na najlepszych zagranicznych specjalistów i tak nas w tej chwili nie stać

Jak może wyglądać terminarz sezonu 2022/23 w Europie

Maj 2022 - koniec sezonu 2021/22 w ligach europejskich

czerwiec - miesiąc, który miał być poświęcony na mistrzostwa świata, piłkarze spędzą na urlopach

lipiec - początek eliminacji Ligi Mistrzów. UEFA być może zmniejszy liczbę uczestników eliminacji albo zmieni ich formułę, aby szybciej wyłonić uczestników fazy grupowej

połowa lipca - początek sezonu w najsilniejszych ligach europejskich

2-3 sierpień - ostatnia runda eliminacji Ligi Mistrzów - pierwsze mecze

9-10 sierpień - ostatnia runda eliminacji Ligi Mistrzów - rewanże

Połowa sierpnia - koniec okienka transferowego

23-24 sierpnia - początek fazy grupowej Ligi Mistrzów

2 września - mecze eliminacji Euro 2024

6 września - mecze eliminacji Euro 2024

13-14 września - 2. kolejka Ligi Mistrzów

20-21 września - 3. kolejka Ligi Mistrzów

30 września - mecze eliminacji Euro 2024

4 października - mecze eliminacji Euro 2024

11-12 października - 4. kolejka Ligi Mistrzów

18-19 października - 5. kolejka Ligi Mistrzów

1-2 listopada - 6. kolejka Ligi Mistrzów

7 listopada - termin zwolnienia zawodników z klubów przed mistrzostwami świata. Początek zgrupowań i serii meczów sparingowych.

21 listopada - początek mistrzostw świata

4 grudnia - koniec fazy grupowej - 368 z 736 piłkarzy wraca do klubów

6 grudnia - koniec 1/8 finałów - 184 piłkarzy wraca do klubów

10 grudnia - koniec ćwierćfinałów - 92 piłkarzy wraca do klubów

13-14 grudnia - półfinały

17 grudnia - mecz o 3. miejsce

18 grudnia - finał w katarski dzień niepodległości - 92 piłkarzy wraca do klubów

26 grudnia - Premier League może wznowić rozgrywki tradycyjną bożonarodzeniową kolejką.

Lubisz ciekawostki sportowe i niebanalne teksty. Wypróbuj nasz nowy newsletter. Zapraszamy, Łukasz Godlewski i Janusz Sadłowski