Mistrzostwa świata 2018 bez dopingu wśród piłkarzy. FIFA przedstawia dane

Jak poinformowała FIFA, kończące się mistrzostwa świata przebiegły bez incydentów związanych z dopingiem.

Podczas kończących się mistrzostw świata wiele słów poświęcono dopingowi. W tym kontekście najwięcej mówiło się o reprezentacji Rosji. Piłkarze zespołu Stanisława Czerczesowa osiągnęli bardzo dobry rezultat, którego mało kto po nich się spodziewał. Część sceptyków była zdania, że zawodnicy "Sbornej" przyjmowali niedozwolone środki. W szczególności, że kibice mieli w pamięci ostatnią aferę dopingową w tym kraju, przez którą Rosja została wykluczona z zimowych igrzysk, a rosyjscy sportowcy musieli startować podczas igrzysk startowali pod flagą olimpijską.

FIFA poinformowała, że od początku 2018 roku zostało przeprowadzonych około 2 tysiące badań pod kątem stosowania niedozwolonych środków i niemal wszystkie wykazały brak takich substancji w organizmach zawodników.

Niemal, ponieważ u trzech, niewymienionych z nazwiska zawodników, znaleziono niedozwolone substancje. W dwóch przypadkach piłkarze informowali światową federację, że biorą leki, które zawierają zakazane środki, przyjmowali oni je jednak w celach medycznych.

Był też jeden przypadek, kiedy w organizmie jednego piłkarza znaleziono niedozwoloną substancję, o której nie poinformował odpowiednich organów. Zdaniem władz FIFA jest to jednak środek występujący w lekach. Piłkarz na pewno będzie musiał złożyć stosowne wyjaśnienia.

Próbki pobrane od zawodników będą teraz zamrożone na okres 10 lat, tak aby mogły być ponownie wykorzystane przy następnych testach antydopingowych, chociażby nawet w celach porównawczych.

Mistrzostwa świata w Rosji kończą się w najbliższą niedzielę. Do rozegrania pozostał już tylko mecz o 3. miejsce pomiędzy Anglią, a Belgią, oraz finał pomiędzy Francją, a Chorwacją.

Więcej o: