Reprezentacja Polski. Jerzy Brzęczek był zwalniany za słabe wyniki... czyli tak Adam Nawałka. Kim jest Brzęczek jako trener?

Jerzy Brzęczek ma za sobą najlepszy sezon w karierze. Przejął Wisłę Płock dokładnie rok i jeden dzień przed ogłoszeniem go selekcjonerem reprezentacji Polski, ale 366 dni wystarczyło, by przekonać do siebie zarząd PZPN-u i Zbigniewa Bońka. Wcześniej jego kariera trenerska nie powalała. W jego historii można też odnaleźć dużą analogię do Adama Nawałki.

W Wiśle Płock Jerzy Brzęczek prowadził zespół w 38 meczach, odniósł 17 zwycięstw, 6 remisów i 15 porażek. Warto jednak pamiętać, że Wisła Płock nie dysponowała tak dużym potencjałem, jak największe kluby w lidze, a drużyna Brzęczka otarła się o udział w Lidze Europy. Właśnie dlatego Brzęczek szybko dołączył do polskiego topu i mówiło się o jego ewentualnym przejściu do Legii Warszawa.

Warto jednak wspomnieć, że przed Wisłą Płock jego kariera trenerska nie wyglądała najlepiej, a szkoleniowiec za każdym razem (z wyjątkiem Wisły Płock) kończył pracę w klubach w złej atmosferze słabych wyników.   

Jak wyglądała jego dotychczasowa kariera?

Brzęczek przez cztery pełne sezony był trenerem Rakowa Częstochowa, z którym zajmował kolejno 14., 11., 12. i 10. miejsce w II lidze (grupa zachodnia). Został jednak zwolniony na prośbę głównego głównego sponsora w piątym roku swojej pracy, a powodem były oczywiście słabe wyniki klubu. 

W GKS-ie Katowice zajmował 4. i 7. miejsce w pierwszej lidze, ale jego pobyt można uznać za bardzo nieudany. GKS Katowice walczył o awans do Ekstraklasy, ale po porażce z MKS-em Kluczbork drużyna straciła szansę na awans, a Brzęczek podał się do dymisji. Zarząd przyjął ją w trybie natychmiastowym.

Jego dotychczasowa przygoda z Ekstraklasą, to dwa razy piąte miejsce, i o ile taki wynik w Lechii Gdańsk przyjęto za niepowodzenie, to w przypadku Wisły Płock można już go uznać za jedyny sukces.

Jerzy Brzęczek do tej pory pracował w czterech klubach w roli pierwszego trenera. Mecze i średnia liczba punktów:

Raków Częstochowa 85 meczów - średnia punktów 1,32

Lechia Gdańsk 30 meczów - średnia punktów 1,4,

GKS Katowice 56 meczów - średnia punktów 1,59, 

Wisła Płock 38 meczów - średnia punktów 1,50.

Jego karierę trenerską można porównać z tą Adama Nawałki przed objęciem kadry. Nawałka jest idealnym przykładem na to, że dopiero w reprezentacji kraju zaczął osiągać najlepsze wyniki. Jego średnia punktów w kadrze według portalu transfermarkt.de to 1,83. To zdecydowanie najlepszy wynik w jego karierze, bo tak wielu punktów nie zdobywał jeszcze nigdzie. W GKS-ie Katowice było to (1.45 pkt), a Wiśle Kraków tylko (1.33 pkt). Swój najlepszy czas Adam Nawałka miał też tylko w jednym klubie, czyli w Górniku Zabrze, gdzie zdobywał średnio 1.58 pkt na mecz.