Mundial 2018. Ognjen Vukojević wyrzucony z reprezentacji Chorwacji

FIFA zdecydowała się nie karać Domagoja Vidy oraz Ognjena Vukojevicia za "kontrowersyjny filmik", który pojawił się w internecie po wygranej Chorwacji nad Rosją. Chorwacki Związek Piłkarski uznał jednak, że Vukojević, jeden z asystentów trenera Zlatko Dalicia zostanie odesłany do domu - donosi portal sovsport.ru.

Domagoj Vida, który strzelił gola Rosji, a potem pewnie wykorzystał rzut karny w serii "jedenastek", nagrał wideo z byłym kolegą z drużyny Ognjenem Vukojevicem, w którym dedykuje zwycięstwo Ukrainie.

- Chwała Ukrainie!" - krzyczy obrońca w krótkim filmiku, który w Rosji został uznany za kontrowersyjny. Jest to bowiem slogan antyrosyjskich nacjonalistów z czasów Majdanu w 2014 roku - tak uważają Rosjanie. Vida to piłkarz mocno związany z Ukrainą, bo latach 2012-2018 grał w Dynamie Kijów, a niedawno przeniósł się do tureckiego Besiktasu. 

Chorwat od razu tłumaczył się, że to tylko żart i nie chciał rozpętać politycznej burzy - To żart, mam przyjaciół na Ukrainie przez grę dla Dynama Kijów. Nie miałem na myśli niczego innego. To zwycięstwo dla Dynamo i dla Ukrainy - mówi dla sports.ru. FIFA zdecydowała się nie ukarać Chorwatów, a jedynie ich ostrzec. 

Chorwacki Związek Piłkarski podjął jednak decyzję, że Vukojević, który jest członkiem sztabu kadry, zostanie odesłany do domu. Vida prawdopodobnie nie poniósł żadnych konsekwencji - donosi portal sovsport.ru.

Vukojević w latach 2007-14 był reprezentantem kraju. Rok temu zakończył karierę. Z Ukrainą związany jest jeszcze bardziej niż Vida. Grał w Dynamie w latach 2008-2015, teraz pracuje w tym klubie jako skaut.

W środę Chorwaci zmierzą się z Anglikami w półfinale mundialu.

Lubisz ciekawostki sportowe i niebanalne teksty? Wypróbuj nasz nowy newsletter. Zapraszamy, Łukasz Godlewski i Janusz Sadłowski

Więcej o: