Mistrzostwa Świata 2018 Brazylia - Belgia. Kusto dla Sport.pl: De Bruyne, Lukaku i Hazard mogą rozmontować Francję!

- Belgijska piłka wreszcie ma zawodników wybitnych. De Bruyne, Lukaku i Hazard mogą rozmontować Francję - mówi Sport.pl Marek Kusto, uczestnik trzech mundiali w barwach reprezentacji Polski, który prawie 10 lat grał w Belgii, głównie w ekipie Beveren.

Kacper Sosnowski: Belgia jest rzeczywiście tak dobra, czy ma też duże szczęście. Dysponując ofensywnym tercetem De Bruyne, Lukaku, Hazard pierwszego gola podarowali im rywale.

Marek Kusto: Belgowie naprawdę fajnie grali i mieli może trochę szczęścia. To było świetne spotkanie, jedno z najlepszych na mistrzostwach, dzięki znakomitej postawie obydwu drużyn. Belgowie się cieszyli, bo byli od początku tą drużyną która bardziej chciała strzelić gola. Te samobójcze trafienie Canarinhos poniekąd było tego wynikiem. Diabły mocno postawiły na trójkę swych gwiazd z przodu i miały 2:0. W drugiej połowie byli już bardziej cofnięci, ale wiadomo, wtedy chodziło o taktykę i grę na utrzymanie wyniku. Nastawili się na kontry, który były groźne i mogły przynieść im kolejne gole – nie wyszło.

De Bruyne, Lukaku, Hazard - takiej siły w ofensywie Belgia nigdy nie miała, nawet w bardzo dobrych dla siebie latach 80-tych?

- Myśl, że możemy tak powiedzieć, zaznaczając jednak, że to też wynik obecnej pracy całego zespołu. Do tej pory belgijska piłka najmocniejszy zespól miała właśnie w latach 80-tych. Teraz wydaje się, że wreszcie ma zawodników wybitnych. Zresztą widać to po klubach gdzie grają jej obecni kadrowicze. Niemal cały wyjściowy skład to czołówka Premier League.

Wreszcie nikt nie będzie im zarzucał, że 24 z rzędu mecz bez porażki był ze słabym rywalem.

- Udowodnili, że to nie przypadek. Ograć Brazylię na mundialu to wielka sztuka. Zauważmy, że Belgowie nie odbiegali od nich pod żadnym względem, szczególnie patrząc na technikę. To spotkanie pokazało znakomite wyszkolenie Czerwonych Diabłów. Hazard przerósł samego siebie. Jego koledzy wytrzymali to spotkanie fizycznie. Jest w tym meczu co u nich doceniać.

Siła belgijskiego wyszkolenia?

- Trochę tak. Ja śmieję się, że jak Holendrzy dołują, to Belgowie rosną w siłę i odwrotnie. Teraz jest czas dla tych drugich. Z jednej strony mają młodych zawodników, bo dwudziestoparoletnich, ale już bardzo doświadczonych. M.in dzięki grze na najwyższym poziomie w klubach.

Na mistrzostwach w 1986 Czerwone Diabły zajęły 4 lokatę. Bój o trzecie miejsce przegrały z...  Francją. Teraz „przez swoje zwycięstwo w grupie” w półfinale natkną się na Trójkolorowych, zamiast jako wicelider grupy interesować się  Szwecją czy Chorwacją.

- Jeżeli Belgia utrzyma taką grę, to z tą dynamiką wszystko jest możliwe. De Bruyne, Lukaku i Hazard mogą rozmontować Francję! Jeśli ich koledzy będą poruszać się tak jak w meczu z Brazylią, to nie są bez szans. Oczywiście nie będzie to proste. „Trójkolorowi” grają perfidną piłkę i mają ogromny potencjał. Wszystko zależeć będzie od poziomu fizycznego.

Oprócz ofensywy Belgowie po meczu z Brazylią mogą być dumni z...

- Znakomitego bramkarza. Courtois wybijał i rykoszety, te dziwne niewygodne i trudne piłki. Kapitalnie wyjął uderzenie Neymara z ostatnich minut. Mają Belgowie kolejny solidny punkt drużyny. W sumie to przez moje wspomnienia z Belgii mocno im kibicuję.