Studio Mundial Sport.pl. Bramkarze, którzy mogą zrobić różnicę [W polu K #23]

Tylko Brazylia w 1/8 finału MŚ potrafiła pokonać przeciwnika różnicą dwóch goli. Pozostałe siedem meczów kończyło się albo różnicą jednej bramki, albo serią rzutów karnych. W wyrównanej, ćwierćfinałowej stawce, ogromne znaczenie może mieć więc postawa bramkarzy.

Po dwóch dniach przerwy, mundial wraca z ogromną siłą. O godz. 16.00 w Niżnym Nowogrodzie Urugwaj zmierzy się z Francją, a o godz. 20.00 w Kazaniu Brazylia zagra z Belgią.

Pierwsze spotkanie będzie meczem drużyn, które z niemal identyczną skutecznością zamieniają celne strzały na gole. Drugie będzie pojedynkiem zespołów oddających na mundialu najwięcej uderzeń na bramkę przeciwnika.

W Polu KW Polu K Sport.pl

W Polu KW Polu K Sport.pl

Najlepsi poza czołówką

Wiele wskazuje na to, że w obu meczach kluczowe role pełnić będą bramkarze - Fernando Muslera i Hugo Lloris oraz Alisson Becker i Thibaut Courtois. W dotychczasowych spotkaniach puścili oni łącznie 10 goli. Jednak poza Urugwajczykiem i Francuzem, którzy w 1/8 finału mierzyli się odpowiednio z Portugalczykami i Argentyńczykami, trudno powiedzieć, by którykolwiek z nich miał za sobą poważną, mundialową próbę.

Udowadniają to liczby interwencji i statystyka skuteczności interwencji bramkarzy na mundialu, gdzie w czołówce odnajdziemy jedynie Muslerę.

W Polu KW Polu K Sport.pl

W ramach ciekawostki pokazujemy również statystykę Wojciecha Szczęsnego, od którego niższy procent interwencji na MŚ ma jedynie David de Gea.

W Polu KW Polu K Sport.pl

Liczby, liczby, liczby

Porównajmy zatem statystyki bramkarzy, którzy w piątek spotkają się po przeciwnych stronach barykady. Najpierw Muslera i Lloris, gdzie uwagę zwraca przede wszystkim zdecydowanie lepsza skuteczność interwencji Urugwajczyka.

W Polu KW Polu K Sport.pl

W Polu KW Polu K Sport.pl

W porównaniach Alissona z Courtoisem w oczy rzuca się przede wszystkim różnica w liczbie interwencji i puszczonych goli. Obu bramkarzy łączy zaś niechęć do zagrywania długich podań. O ile w przypadku filigranowych w polu Brazylijczyków to nie dziwi, o tyle u Belgów, u których w przodzie straszy silny Romelu Lukaku, a głową doskonale gra też m.in. Marrouane Fellaini, mała liczba długich podań Courtoisa jest nieco zaskakująca.

W Polu KW Polu K Sport.pl

W Polu KW Polu K Sport.pl

Kto najlepszy w karnych?

Mecze 1/8 finału między Rosją i Hiszpanią, Chorwacją i Danią oraz Anglią i Kolumbią kończyły się serią rzutów karnych. Przy wyrównanych pojedynkach ćwierćfinałowych, niewykluczone jest, że i w tej fazie mundialu obejrzymy takie rozstrzygnięcia.

Jak grający w piątek bramkarze radzili sobie w karierze z rzutami karnymi? Statystyka obejmuje jedynie jedenastki bronione w regulaminowym czasie gry i ewentualnych dogrywkach.

W Polu KW Polu K Sport.pl

Mecze Urugwaj - Francja i Brazylia - Belgia od godz. 16.00 na żywo w Sport.pl.

Więcej o: