Mundial 2018. Dlaczego Robert Lewandowski zawiódł na MŚ? "Przesadził z siłownią"

- Teraz Robert Lewandowski bardzo się rozbudował, wygląda jak kulturysta, ciężarowiec, jest bardzo mocny, zwiększył muskulaturę, ale stracił przy tym koordynację - powiedział w rozmowie z polsatsport.pl Ryszard Szul, fizjolog, w przeszłości współpracownik Adama Nawałki.

Jeśli lubisz czytać Sport.pl, wypróbuj nasz nowy newsletter >>>

Reprezentacja Polski nie wyszła z grupy H na mundialu, a jednym z winowajców słabej postawy kadry Nawałki był Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium w trzech grupowych spotkaniach nie strzelił żadnego gola, nie zanotował też ani jednej asysty.

Na Euro 2016 też nie zachwycił (w pięciu meczach strzelił gola). ale wówczas mówiono, że był przemęczony sezonem klubowym i to odbiło się na jego formie. W sezonie 2017/18 w rundzie wiosennej znacznie częściej odpoczywał niż wtedy, a jednak znowu zawiódł. Ciekawą teorię na ten temat ma Ryszard Szul.

- Z wielką przyjemnością patrzyłem w przeszłości, jak się Robert rusza. Kojarzył mi się z Thierry Henrym, francuskim napastnikiem, superprzygotowanym koordynacyjnie, bardzo miękkim w ruchach, który w ekwilibrystyczny sposób opanowywał piłkę i oddawał strzał. Teraz Lewandowski bardzo się rozbudował, wygląda jak kulturysta, ciężarowiec, jest bardzo mocny, zwiększył muskulaturę, ale stracił przy tym koordynację. To nie jest już pięknie biegający Robert, to jest mocny, ciężki zawodnik, który ma problemy ze zwrotnością, opanowaniem piłki. Weźmy sytuację, w której w meczu z Japonią wyszedł sam na sam z bramkarzem. W normalnych okolicznościach dopracowałby ten strzał do perfekcji, a tak wielki tonus mięśniowy stał się przeszkodą. Popatrzmy, jak teraz biega kapitan reprezentacji. Przedtem robił to na śródstopiu, pięknie układał nogę pod pośladek, piękne „wahadło”, teraz biega na całych stopach z palcami zadartymi ku górze. Jest bardzo spięty. Nie wiem, kto mu doradza, ale poszedł z złą stronę. Przesadził z przygotowaniem siłowym, to zaburzyło jego koordynację, to zaburzyło jego czucie piłki. To też jeden z powodów, dla których tak wypadł kapitan i cały zespół na mundialu - powiedział Szul, fizjolog i były współpracownik Nawałki w rozmowie z polsatsport.pl

***

Adam Nawałka odchodzi. Grzegorz Krychowiak, Robert Lewandowski i inni dziękują za pięć lat pracy

Nawałka: "Nie uciekam od odpowiedzialności, popełniłem wiele błędów"

Adam Nawałka- sukcesy i porażki. Co dalej? Mundial 2018