Mistrzostwa świata 2018. Szwecja - Szwajcaria. Emil Forsberg dał zwycięstwo Szwedom!

Reprezentacja Szwecji pokonała Szwajcarię (1:0) w meczu 1/8 finału mistrzostw świata, dzięki czemu awansowała do kolejnej fazy turnieju. Zwycięstwo drużynie Janne Anderssona zapewniła bramka zdobyta przez Emila Forsberga.

- Byliśmy krytykowani za to, że nie gramy zbyt widowiskowo, ale jesteśmy zespołem, który trudno pokonać, bo walczymy do samego końca. Wiemy, jaki potencjał ma Szwajcaria, i że to właśnie ona będzie faworytem wtorkowego spotkania, ale damy z siebie wszystko, by było inaczej - mówił przed spotkaniem ze Szwajcarią Gustav Svensson, pomocnik reprezentacji Szwecji.

I rzeczywiście, Szwedzi od początku spotkania grali z niezwykłym zaangażowaniem, odważnie atakowali i stosowali wysoki pressing. Taka postawa przyniosła im dwie znakomite sytuacje jeszcze przed upływem pierwszych 10 minut – w każdej niecelnie strzelał jednak Marcus Berg.

Berg najlepszą okazję do strzelenia gola miał jednak w 29. minucie, kiedy przewagę przejęli już Szwajcarzy. 32-latek przyjął piłkę w polu karnym i oddał strzał lewą nogą, ale jego uderzenie znakomicie wybronił Yann Sommer. Bramkarz reprezentacji Szwajcarii więcej okazji do interwencji w pierwszej połowie już nie miał. Zresztą podobnie jak Robin Olsen, który także interweniował tylko raz, bo pozostałe strzały zawodników Vladimira Petkovicia były niecelne. Nad bramką strzelał Steven Zuber, a obok Blerim Dzemaili, czy Xerdan Shaqiri.

Druga połowa wyglądała bardzo podobnie, aż do 67. minuty. Wówczas Emil Forsberg otrzymał podanie przed polem karnym Szwajcarów, poprawił piłkę i posłał płaskie uderzenie na bramkę rywala. Futbolówka odbiła się od nogi Manuela Akanjiego i wpadła do bramki.

Szwedzi po strzeleniu gola ograniczyli się do obrony własnej bramki, do której włączyli wszystkie swoje siły, bo kontrataków też prawie nie wyprowadzali. Ale taka gra przyniosła efekty, bo drużyna Janne Anderssona utrzymała prowadzenie i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału mistrzostw świata.

W kolejnej fazie turnieju Szwedzi zagrają ze zwycięzcą spotkania Kolumbia – Anglia. Mecz odbędzie się 7 lipca o g. 16:00 na stadionie w Samarze.