Mundial 2018. Adam Nawałka przestanie być selekcjonerem reprezentacji Polski

- Adam Nawałka trenerem reprezentacji Polski jest do 30 lipca. Potem budować będziemy ją w inny sposób - zakomunikował prezes PZPN Zbigniew Boniek na wtorkowej konferencji prasowej.

Co się stało - to pytanie w ostatnich dniach zadawali sobie wszyscy. Zadawał je sobie też Adam Nawałka. We wtorek selekcjoner wraz ze Zbigniewem Bońkiem spotkał się z dziennikarzami na PGE Narodowym w Warszawie. - Dla nas mundial skończył się po trzech meczach. Mieliśmy nadzieję, że zaoferujemy więcej. Niestety, w sporcie są zwycięstwa i są porażki - zaczął Boniek.

I mówił dalej: - Na pewno reprezentacja wymaga kilku korekt, trzeba do tego podejść z nowym entuzjazmem. Miałem nadzieję, że znajdziemy go razem, ale rozmawiałem z Adamem przez ostatnie dwa, trzy dni i podjąłem decyzję, że 30 lipca przestaje być selekcjonerem - zakomunikował prezes PZPN.

Nawałka: - Jest mi bardzo przykro z tego powodu, ale żegnam się godnie. Z optymizmem patrzę w przyszłość swoją i reprezentacji. Mam satysfakcję, że mogłem ją prowadzić z dalekich miejsc w rankingach na ich szczyty.

Nawałka pracę w reprezentacji Polski rozpoczął w listopadzie 2013 r. Pod jego wodzą zespół rozegrał 50 meczów (26 wygrał, 15 zremisował i dziewięć przegrał). Już od kilku miesięcy mówiło się, że rosyjski turniej to dla niego ostatnia misja. Że bez względu na wynik i tak odejdzie.

Na mundialu w Rosji reprezentacja Polski zajęła ostatnie miejsce w grupie. W pierwszym meczu przegrała 1:2 z Senegalem, w drugim 0:3 z Kolumbią, a w trzecim pokonała 1:0 Japonię. - Biorę całą odpowiedzialność za te niepowodzenia na siebie - podkreślał we wtorek kilka razy Nawałka. - Największym zarzutem, jaki sobie stawiam, są personalia. Nie trafiłem ze składem. Błędy popełniłem ja, na pewno nie piłkarze - tłumaczył.

Na razie nie wiadomo, gdzie będzie pracował Nawałka. Nie wiadomo też, kto go zastąpi. Nowego selekcjonera poznamy w najbliższych tygodniach. 7 września reprezentacja Polski meczem z Włochami rozpocznie zmagania w Lidze Narodów

Adam Nawałka odchodzi z reprezentacji Polski. Zbigniew Boniek: Adam, nigdy ci tego nie zapomnę!

Adam Nawałka odchodzi z reprezentacji Polski! 'Pewna formuła się wyczerpała. W pierwszym meczu MŚ nie trafiłem ze składem

Adam Nawałka kończy pracę z reprezentacją Polski. Kto go zastąpi?

Mistrzostwa świata 2018. Adam Nawałka odchodzi, ale żegnają go brawa [W Polu K #22]