Mistrzostwa świata 2018. Adam Nawałka odchodzi, ale żegnają go brawa [W Polu K #22]

Adam Nawałka odchodzi z reprezentacji Polski, a Zbigniew Boniek rozpoczyna poszukiwania nowego szkoleniowca. Podsumowujemy dokonania szkoleniowca, który był selekcjonerem od 2013 roku. Wydaje się jednak, że najlepszym podsumowaniem pracy Nawałki jest to, że żegnały go brawa.

Adam Nawałka 30 lipca przestanie być selekcjonerem reprezentacji Polski.

- O 10 rano był nowy aneks do umowy Nawałki na moim stole. Popatrzyliśmy sobie jednak głęboko w oczy. (...) Przy dalszym prowadzeniu reprezentacji brakowałoby optymizmu, pojawiałby się krytyka - powiedział Zbigniew Boniek na konferencji prasowej, 

Przygoda Adama Nawałki z reprezentacją Polski rozpoczęła się 1 listopada 2013, choć Zbigniew Boniek ogłosił decyzję ponad dwa tygodnie wcześniej, gdy Adam Nawałka był jeszcze trenerem Górnika Zabrze. 

Przygoda Adama Nawałki zakończyła się sporą klapą na mistrzostwach świata, ale kibice doceniają cały okres pracy selekcjonera. Miłym momentem było również moment, gdy Nawałka wychodził z konferencji prasowej, a dziennikarze pożegnali go brawami. 

Znamienne są także słowa Zbigniewa Bońka - Pozycja Adama Nawałki jest lepsza w dniu odejścia niż w dniu zatrudnienia. 

"50" Adama Nawałki

W sumie Adam Nawałka poprowadził naszą reprezentację w 50 spotkaniach i trzeba przyznać, że bilans meczów wygląda naprawdę dobrze. Selekcjoner ma na swoim koncie aż 26 zwycięstw, 15 remisów i 9 porażek. Bardzo dobrze wygląda także bilans bramkowy, bo biało-czerwoni strzelili ich aż 99 i stracili 49 goli. 

Kibice nie chcą jednak wybaczyć Nawałce przegranego turnieju mistrzostw świata w Rosji. Przed mundialem wiele mówiło się o tym, że nasza kadra jest niezwykle doświadczona i będzie chciała wykorzystać umiejętności nabyte w czasie Euro 2016. 

Błędne wybory Nawałki

Biało-czerwoni mieli też zdecydowanie szerszą ławkę rezerwowych, niż na mistrzostwach Europy, ale tym razem niestety zawiedli liderzy drużyny. Pogubił się także sam selekcjoner, który wyraźnie nie trafił z doborem taktyki, a testowanie formacji 3-4-3 przez sześć sparingów wprowadziło olbrzymie zamieszanie w nasze szeregi. 

Gdy wydawało się, że w pierwszym meczu z Senegalem Nawałka wróci do sprawdzonego systemu 4-2-3-1, selekcjoner zaryzykował i postawił na niezwykle ofensywne 4-1-4-1. Niestety, Senegal bez problemu nas powstrzymał, a atmosfera w kadrze wyraźnie zgęstniała.  

Jeśli jednak podsumujemy występy reprezentacji Adama Nawałki na wielkich imprezach, to wygląda to całkiem przyzwoicie. Za kadencji Nawałki Polska wygrała trzy i zremisowała po trzy mecze i doznała dwóch porażek. Warto pamiętać, że z Euro 2016 odpadliśmy po rzutach karnych z Portugalią, a na całym turnieju Polska nie przegrywała meczu nawet przez minutę. 

Świetne serie Polski za kadencji Nawałki

Przez większość kadencji Adama Nawałki Polska prezentowała się niezwykle dobrze. Warto zauważyć, że w ostatnich 50 meczach biało-czerwoni aż 38 razy kończyli spotkanie z przynajmniej jedną strzeloną bramką. 20 razy udało nam się także zachować czyste konto. Jeśli chodzi o najdłuższe passy, to za kadencji Nawałki najdłuższa seria zwycięstw Polski wyniosła pięć meczów, a najdłuższa seria meczów bez porażki, to 13 spotkań.  

Najlepsze wyniki? Dopiero w reprezentacji

Adam Nawałka jest także idealnym przykładem na to, że dopiero w reprezentacji kraju zaczął osiągać najlepsze wyniki. Jego średnia punktów w kadrze według portalu transfermarkt.de to 1,83. To zdecydowanie najlepszy wynik w jego karierze, bo tak wielu punktów nie zdobywał jeszcze nigdzie. W  Górniku Zabrze było to (1.58 pkt), GKS-ie Katowice (1.45 pkt), a Wiśle Kraków (1.33 pkt).

Więcej o: