Mistrzostwa świata 2018. BBC: Senegal apeluje o zmianę klasyfikacji fair play

Senegal odpadł w fazie grupowej mistrzostw świata przez klasyfikację fair play, a do 1/8 awansowała Japonia. Wszystko po kuriozalnej końcówce meczu z Polską. BBC informuje, że Senegal zaapelował o zmiany.

Ostatnie minuty meczu Japonia - Polska (0:1) w fazie grupowej mistrzostw świata były komentowane na całym świecie. Japonia doskonale wiedziała, że prowadzi z Senegalem w klasyfikacji fair play.
Japończycy obawiali się zatem nie tylko utraty bramki, ale także ewentualnych żółtych kartek, dlatego długo podawali piłkę między sobą. Polska miała dobry wynik i nie kwapiła się do ataku i ostatnie minuty wyglądały kuriozalnie.

Stracił na tym Senegal, któremu nie udało się wbić gola Kolumbii i pierwszy raz w historii o awansie do 1/8 finału decydowała klasyfikacja fair play. W tej o dwie żółte kartki lepsza była Japonia.

BBC informuje, że Senegal wysłał do FIFA dwa pisma w tej sprawie. - W przyszłości FIFA powinna karać drużynę grającą w taki sposób - mówi BBC rzecznik senegalskiej federacji Kara Thioune.

- FIFA przyjęła taki system, ale czy klasyfikacja fair play  rozwiązuje wszystkie problemy? Polska i Japonia nie poniosły konsekwencji. Powinny istnieć jakieś możliwości karania. BBC pisze również, że pismo miało dotyczyć haniebnych zdaniem Senegalczyków słów trenera Japonii Akiry Nishino, który na konferencji przyznał, że kazał swoim piłkarzom grać na utrzymanie wyniku.