Mundial 2018. A co by było, gdyby VAR nie było? Tak wyglądałaby 1/8 finału

Mistrzostwa świata w Rosji to pierwsza wielka piłkarska impreza, na której sędziowie mogą korzystać z VAR. A jakby wyglądały pary 1/8 finału, gdyby arbitrzy nie mogli korzystać z wideopowtórek?

Organizatorzy mundialu chwalą się, że dzięki VAR oraz technologi Goal Line decyzje sędziowskie były niemal w stu procentach słuszne. I to właśnie VAR kilkakrotnie ratował wynik meczu, aby nie został wypaczony przez błędy sędziowskie.

Pamiętacie mecz w grupie E, gdzie Brazylii mierzyła się z Kostaryką, a arbiter podyktował jedenastkę za rzekomy faul na Neymarze, ale chwilę potem - po konsultacji z sędzią VAR - zmienił zdanie? Albo bramka Paula Pogby w meczu z Australią? Gdyby nie technologia Goal Line, Francuzi nie wygraliby meczu 2:1. Przykłady można mnożyć.

Tak wyglądają pary 1/8 finału na mistrzostwach świata w Rosji:

Urugwaj – Portugalia

Francja – Argentyna

Brazylia – Meksyk

Belgia – Japonia

Hiszpania – Rosja

Chorwacja – Dania

Szwecja – Szwajcaria

Kolumbia – Anglia

A co by było, gdyby VAR nie było? Tak wyglądałaby 1/8 finału

Urugwaj – Hiszpania

Dania – Argentyna

Brazylia – Szwecja

Belgia – Japonia

Portugalia – Rosja

Chorwacja – Francja

Meksyk – Szwajcaria

Kolumbia - Anglia

Gdzie VAR już działa?
W piłce nożnej trwa prawdziwa rewolucja. W kolejnych krajach wprowadzany jest system wideoweryfikacji, pomaga sędziom rozstrzygać w kluczowych momentach.

Szef FIFA, Gianni Infantino,wprowadził ten system do rozgrywek mistrzostw świata w Rosji. Pierwszy raz w historii mundialu sędziowie będą mogli korzystać z VARu.

Mistrzostwa Świata to nie będą pierwsze rozgrywki FIFA, w których będzie używany VAR. Wcześniej używano system podczas wspomnianych Klubowych Mistrzostw Świata w 2016 roku, a także rok później podczas mundialu u-20 oraz w Pucharze Konfederacji.

Kiedy używa się VAR

Są tylko cztery przypadki, w których sędzia może skorzystać z wideoweryfikacji

1. Gol (uznanie lub nie uznanie strzelonej bramki)

2. Rzut karny (należy się czy nie)

3. Czerwona kartka (mowa jednak o bezpośredniej czerwonej kartce, czerwona w wyniku dwóch żółtych nie może być sprawdzona)

4. Kiedy ukarany kartką został niewłaściwy zawodnik

VAR ROOM na Mundialu
Sędziowie obserwują mecz w pokoju VAR ROOM gdzie na dużych telewizorach mają stały podgląd na 32 kamery z różnych kątów. Dodatkowo dwie kamery pracują specjalnie by śledzić sytuację spalonego - offside. Teoretycznie daje im to pełny ogląd pola gry, mają pełny widok na boisko. Sędziowie na boisku i sędziowie w VAR Roomie są w stałym kontakcie.

AVAR
Na terenie stadionu znajduje się specjalny pojazd, wyglądający podobnie do telewizyjnego wozu transmisyjnego. W trakcie spotkania znajduje się tam jeden lub więcej tzw. asystentów AVAR, który ma dostęp do powtórek telewizyjnych z prowadzonego spotkania. W przypadku gdy dojdzie w meczu do kontrowersji, to za pomocą specjalnego zestawu słuchawkowego sędzia VAR może podpowiedzieć arbitrowi głównemu, jak powinien zareagować. Prowadzący dane spotkanie ma w tym wypadku dwie możliwości:

- zaakceptuje sugestię asystenta VAR

- jeżeli dalej nie jest pewny decyzji, może na specjalnym monitorze ustawionym w pobliżu boiska, obejrzeć przygotowany przez asystentów VAR materiał wideo z danej akcji i samemu podjąć decyzję.

VAR - największy wygrany mistrzostw świata. Sędzia od spalonego jak w skokach narciarskich [W Polu K #11]