Mundial 2018. VAR pomógł arbitrom na mistrzostwach. Pierluigi Collina: Sędziowie niemal bezbłędni

Zdaniem Pierluigiego Colliny system VAR pomógł sędziom w podejmowaniu lepszych decyzji. Zdaniem byłego włoskiego arbitra aż 99,3 procent decyzji było prawidłowych.

W piątek odbyła się konferencja na której dwaj byli włoscy sędziowie, a obecnie szefowie ds. arbitrów przy UEFA i FIFA odpowiadali na pytania związane z poziomem sędziowania oraz przede wszystkim odnośnie systemu VAR.

Na konferencji dowiedzieliśmy się, że w dotychczasowych spotkaniach VAR był używany 335 razy (czyli średnio blisko 7 razy na mecz). W jego wyniku podyktowano 6 rzutów karnych, jeden został podyktowany po zmianie decyzji, a dwa z nich zostały anulowane, po sprawdzeniu przez arbitra sytuacji na wideopowtórce (np. sytuacja z Neymarem w meczu ze Szwajcarią).

W sumie zdaniem Colliny sędziowie podejmowali prawidłowe decyzje w 99,3 procent sytuacjach z wykorzystaniem VAR, a 95 procent kiedy VAR nie był używany. - VAR nie oznacza perfekcji - zażartował Włoch.

Collina stanął w obronie Szymona Marciniaka, wobec którego było wiele słów krytyki po meczu Argentyny z Islandią. - Jeżeli piłka najpierw uderza nogę obrońcy, a następnie w rękę, tak jak w przypadku meczu Argentyna - Islandia, nie ma podstaw do podyktowania karnego - powiedział Collina.

W sobotę rozpoczyna się faza pucharowa mistrzostw świata. W pierwszych dwóch spotkaniach tej rundy zagrają Francja z Argentyną oraz Urugwaj z Portugalią.

Możecie wytypować zwycięzcę tych i innych pojedynków 1/8 finału mistrzostw świata. Czy ktoś z nich zagra w wielkim finale i wygra turniej? Możecie przeprowadzić symulację mundialu i sprawdzić jakie szanse mają wasze ulubione zespoły.

Irena Szewińska nie żyje

Irena Szewińska nie żyje. Świat sportu żegna "najwybitniejszą"

Więcej o: