Sport.pl

Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018.To jest mundial czy celebrycki reality show?

Jestem w szoku. Z równowagi wyprowadzili mnie nie Koreańczycy, którzy sensacyjnie rozprawili się z Niemcami. Ale głosy, że źle się stało dla mundialu, że mistrzowie świata odpadli tak wcześnie.

Zacytuje dwa i chciałbym od razu zaznaczyć, że nie ma w tym nic osobistego. Obu autorów szanuje i cenię. Znają się na piłce, ale w tym akurat nie mają racji.

Pierwszy to tweet redaktora Radosława Nawrota:

ewidentnie sugerujący, że lepiej byłoby dla mundialu, żeby to Niemcy grali dalej.

Drugi to mój kolega ze stron Sport.pl - Dawid Szymczak piszący, że jeszcze zatęsknimy za Niemcami.

Nie zatęsknimy. Niemcy odpadli z turnieju, bo przegrali z Meksykiem i Koreą Południową. Żadna z tych porażek nie była kontrowersyjna. Żadnej nie towarzyszyły błędy sędziowskie wypaczające wynik. Wręcz przeciwnie, to zwycięstwo Niemiec nad Szwecją było tak kontrowersyjne, że nawet niemiecka prasa pisała o szczęściu, bo Szymon Marciniak nie podyktował ewidentnego rzutu karnego dla rywali mistrzów świata.

Te dwa wpisy autorów rozsądnych i szanowanych wstrząsnęły mną, bo odnajduję w nich ślad tego, o czym piszą już socjologowie zajmujący się piłką nożną. Coraz mniej wśród nas kibiców piłki nożnej, a coraz więcej plotkarzy śledzących wyczyny boiskowe i pozaboiskowe gwiazd. Rośnie liczba "kibiców" zwycięskich drużyn i tych popularnych, dobrze rozreklamowanych gwiazdeczek.

Dlatego właśnie przy okazji mundialu warto przypomnieć, że w 1/8 finału mecz Szwajcaria - Szwecja ma tę samą rangę i klasę, co miałoby spotkanie Brazylia - Niemcy, gdyby oczywiście ci drudzy byli na tyle dobrzy, by wyjść z grupy.

Oglądam mundial od 1982 r. I owszem, też bywało, że w dalszej rundzie widziałbym inny zespół niż ten, który awansował. Ale tak było jedynie w przypadkach tak haniebnych, jak słynny mecz w Gijon w mistrzostwach świata w Hiszpanii, gdy Austria i RFN umówiły się na wynik premiujący obie ekipy. Nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby kwestionować wynik na boisku tylko dlatego, "żeby mundial był ciekawszy", żeby wielkie firmy zagrały ze sobą w dalszej fazie. Przecież to kochamy w piłce nożnej, że o wyniku decyduje boisko. Jeśli ulegamy pragnieniu, które zaczyna się od słów "lepiej byłoby dla mundialu, żeby... Messi grał dalej"; "...Niemcy zagrały rewanż z Brazylią", "...sędzia przymknął oko na uderzenie rywala przez Cristiano Ronaldo" itd., to znaczy, że chcemy z mistrzostw świata zrobić jakiś pokręcony celebrycki reality show, w którym najważniejsza jest oglądalność, gwiazdy, sztuczne podgrzewanie emocji, reżyserowanie wyimaginowanych konfliktów, a nie samo widowisko sportowe.

Gdybym miał na szybko wymienić najciekawsze mecze mundialu, które oglądałem,  jednym z pierwszych - choć oczywiście daleko za półfinałem RFN - Francja z 1982 r. - byłoby spotkanie Szwecja - Rumunia w ćwierćfinale 1994 r. Patrząc z dzisiejszej perspektywy - obie drużyny wyrządziły krzywdę tamtemu mundialowi awansując aż tak daleko. W dodatku w 1/8 finału Rumunia miała czelność wyeliminować Argentynę. Kto jednak oglądał ćwierćfinał, pełen zwrotów akcji, zakończony remisem 2:2 po dogrywce i rzutami karnymi (5:4 dla Szwecji) na pewno nie żałował i na długo zachował wspomnienie tego niezwykłego meczu.

Przypominam to spotkanie, aby unaocznić, że na mundialu nie jest najważniejszy Messi, Cristiano, Niemcy, Portugalczycy czy Celia Jaunat na trybunach, ale piłka nożna. Jeśli w tym roku w półfinale mistrzostw świata zagrają: Portugalia, Meksyk, Dania i Szwajcaria, to znaczy, że to będzie lepszy mundial niż miałyby w nich zagrać Argentyna, Hiszpania, Niemcy i Brazylia. Bo to te pierwsze przygotowały na turniej lepszą formę niż te drugie, choć właśnie ta druga czwórka ma bardziej znanych piłkarzy.

Kto tego nie rozumie nie jest kibicem piłki nożnej, ale jakiegoś celebryckiego reality show, w które ten sport powoli nieuchronnie się zmienia.

STUDIO MUNDIAL SPORT.PL. "Messi nie umie opracować taktyki. Chce mieć większą scenę"

Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (30)
Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018.To jest mundial czy celebrycki reality show?
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 9

  Panie Michale,
  napisał pan właśnie, że 2x2=4, dzisiaj jest czwartek, a Paryż leży nad Sekwaną.
  Jednak w dzisiejszym, totalnie poj...nym świecie (medialnym), okrzykną pana Columbem, który właśnie odkrył Amerykę!

  Bravo!

 • starylechita

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo dziękuję autorowi tego artykułu za, do bólu, trafne uwagi na temat piłki nożnej. Ja też obserwuję MŚ od wielu lat i wiem że ważne jest to co dzieje się na boisku, a tak przy okazji,celebrytami brzydze się totalnie bo ta współczesność co raz bardziej pogrąża się w gó...e show.

 • P L

  Oceniono 6 razy 4

  Bo te redaktory to jelopy

 • saves

  Oceniono 5 razy 3

  Te mistrzostwa pokazują, że setki milionów dolarów biegające po boisku moźe rozdeptać zbieranina rybaków (to oczywiście przenośnia). I dlatego są naprawdę piękne. Trójkolorowi męczą się z Kangurami, Niemcy dostają bęcki od Koreańczyków, a Argentyna rzutem na taśmę awansuje dalej. Wielcy upadają, a "dostarczyciele punktów" nie chcą oddawać skóry za darmo. Nieprzewidywalność wyników powoduje to, iż każdy mecz wart jest obejrzenia, bo może być sensacją, jak np. rozjechanie walcem Argentyny przez Chorwację.

 • index_finger

  Oceniono 5 razy 3

  Panie autorze, może być jeszcze gorzej. Wczoraj w Polsce, w polskiej pizzerii, pewien Polak stwierdził, że imprezy typu MŚ czy ME Niemcy powinni zaczynać od półfinału. Śmiać się, czy płakać?

 • iluminati_semper

  Oceniono 2 razy 2

  Oglądam mundial od Meksyku 86... Mam ulubione drużyny ale z natury zawsze kibicuję teoretycznie słabszym...
  Ciekawy artykuł...
  Jednakże Wasz portal od dłuższego czasu zbyt wiele uwagi poświęca tematom wags, miss trybun i stylizacji piłkarzy.
  Trzeba sobie zadać pytanie jakich czytelników chcecie przyciągnąć? Tych którzy chcą czytać ciekawe teksty czy popatrzeć na nowe cy..ki...

 • micki11

  Oceniono 2 razy 2

  Zauważyłem to już dawno u komentatorów tv. Tak szczebiocą, tak się rozczulają nad Niemcami i nie tylko. Panowie, Szwedzi , Meksykanie czy Senegalczycy są lepsi i to niezależnie od waszego ględzenia.

 • TOMASZ P.

  Oceniono 4 razy 2

  Nareszcie jakiś głos rozsądku w tym burdelu.

 • Sparxx

  Oceniono 4 razy 2

  W pełni się zgadzam z autorem artykułu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX