Mundial 2018. Niemcy nie wyjdą z grupy? Zdecydować może klasyfikacja fair play

Czerwona kartka, którą Jerome Boateng zobaczył w meczu ze Szwedami, może zadecydować o odpadnięciu mistrzów świata z mundialu w Rosji.

Przed ostatnią kolejką sytuacja w mundialowej grupie F jest bardzo skomplikowana. Na ten moment w grupie prowadzi Meksyk z sześcioma punktami na koncie, a za nim znajdują się reprezentacje Niemiec i Szwecji z czterema oczkami. Grupę zamyka Koreą Południowa, której do tej pory nie udało się zdobyć ani jednego punktu. 

W środę o godzinie 16 drużyna Meksyku podejmie Szwedów, a w równolegle rozgrywanym spotkaniu Niemcy zmierzą się Koreą. Jeśli Szwedom uda się wygrać swoje spotkanie 2-1, a Niemcy w identycznym stosunku pokonają Azjatów, to trzy drużyny będą miały dokładnie tyle samo punktów i taki sam bilans bramek.

Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, o kolejności drużyn w grupie zadecyduje klasyfikacja fair play. Liczą się w niej karne punkty za wszystkie zebrane kartki w rozgrywkach grupowych. Żółta kartka to jeden punkt, czerwona w wyniku dwóch żółtych to trzy punkty, a bezpośrednia czerwona liczona jest za cztery punkty karne. W tej klasyfikacji Niemcy są na trzecim miejscu w grupie, które skutkuje odpadnięciem z rozgrywek. 

Jak działa klasyfikacja fair play? 

Mundial wyniki
Terminarz mistrzostw świata