Mistrzostwa świata 2018. Nie będzie zawieszenia Granita Xhaki i Xherdana Shaqiriego. Będą kary finansowe

Wbrew pierwotnym informacjom zagranicznych mediów, Granit Xhaka i Xerdan Shaqiri nie zostaną zawieszeni na kolejne mecze w reprezentacji Szwajcarii. Zamiast tego otrzymają kary finansowe. Ma to związek z gestami, które pokazywali po golach strzelanych w meczu z Serbią (2:1).

Przypomnijmy, że Granit Xhaka i Xherdan Shaqiri po strzelonych golach w meczu pokazali gest dwugłowego orła, symbol Albanii, z którą obaj są silnie związani. W meczu z Serbią taki gest mógł być odebrany jako prowokacja polityczna, bo stosunki między tymi państwami są bardzo napięte.

Gesty piłkarzy (które wykonywał także Stephan Lichsteiner, zostały uznane za prowokację polityczną, ponieważ stosunki na linii Serbia - Albania od czasów wojny w Kosowie są wyjątkowo napięte, a o ten region wojują od setek lat. Albania popiera niepodległość Kosowa, a Serbowie uznają je za nielegalne. Początkowo zawodnicy mieli zostać zawieszeni na przynajmniej dwa mecze międzynarodowe, co oznaczałoby ich absencję w ostatnim meczu grupowym MŚ, a także, w przypadku awansu, w spotkaniu 1/8 finału.

Ostatecznie FIFA zdecydowała się na łagodniejsze potraktowanie reprezentantów Szwajcarii, nakładając na nich kary finansowe. Xhaka i Shaqiri mają zapłacić po 10 tys. franków szwajcarskich, a Lichsteiner 5 tys..

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.