Mistrzostwa świata 2018. O awansie Hiszpanii i Portugalii zadecydować może losowanie

Na mundialu w Rosji może dojść do nietypowego zdarzenia. O awansie Hiszpanii lub Portugalii do fazy pucharowej turnieju może zadecydować losowanie.

Po dwóch kolejkach fazy grupowej Hiszpania i Portugalia, w których bezpośrednim pojedynku padł remis 3:3, mają po cztery punkty na koncie i identyczny bilans bramkowy. Jeśli po poniedziałkowych meczach obu zespołów - Hiszpanii z Marokiem i Portugalii z Iranem - sytuacja nie ulegnie zmianie, o wyjściu z grupy lub kolejności miejsc 1-2 zadecyduje ranking fair play albo, jeśli liczba kar indywidualnych będzie taka sama, losowanie.

Porażka obu zespołów takim samym wynikiem oznacza, że zajmą 2. miejsce w grupie ex aequo, a jeden pożegna się z rozgrywkami po skorzystaniu z wymienionych wyżej rozwiązań. W przypadku remisów lub zwycięstw takimi samymi rezultatami awansują zarówno Portugalczycy, jak i Hiszpanie, ale ranking fair play lub losowanie rozstrzygną, kto wyjdzie z grupy z 1. lokaty, a kto z 2.

Po dwóch meczach ranking fair play jest korzystniejszy dla Hiszpanów, którzy obejrzeli jedną żółtą kartkę. Portugalczycy karani w ten sposób byli dwukrotnie.

Przed ostatnią serią gier w Hiszpanie są na 1. miejscu (4 pkt), Portugalia jest druga (4 pkt), Iran trzeci (3 pkt), a Maroko czwarte (0 pkt).

Zapisz się na newsletter Sport.pl

Więcej o: