Mundial 2018. Argentyński sędzia Nestor Pitana poprowadzi mecz otwarcia mistrzostw świata

Argentyńczyk Nestor Pitana poprowadzi mecz Rosja - Arabia Saudyjska, który w czwartek zainauguruje mistrzostwa świata w Rosji. Na Łużnikach po raz pierwszy w historii mundialu zostanie zastosowana technologia VAR za którą odpowiedzialny będzie Massimiliano Irrati.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Moskwie Pierluigi Collina, niegdyś najlepszy sędzia na świecie, a dziś przewodniczący Komitetu Sędziowskiego FIFA, poinformował, że mecz Rosja – Arabia Saudyjska, który w czwartek zainauguruje mistrzostwa świata w Rosji, poprowadzi argentyński sędzia Nestor Pitana. Na liniach pomagać będą mu jego rodacy Juan Pablo Bellati i Hernan Maidana. Czwartym arbitrem w zespole będzie brazylijski sędzia Sandro Ricci. – Oto nasza wielka rodzina sędziów, która rozpocznie te mistrzostwa – powiedział Collina.

VAR zadebiutuje na Łużnikach

Na Łużnikach pierwszy raz w historii zastosowana zostanie wideoweryfikacja VAR. – Przez 100 lat graliśmy bez VAR-u i widzieliśmy wiele błędów. Dziś mogę powiedzieć: dziękuję ci technologio – stwierdził na konferencji Collina. Wtórował mu inny były sędzia Massimo Busacca: – Nie chcę zobaczyć finału w którym zostanie popełniony błąd decydujący o wyniku. Jak wtedy mamy spojrzeć w twarz piłkarzom? Co wy wtedy napiszecie? Dlatego musieliśmy wprowadzić tę technologię – mówił Szwajcar, dziś szef sędziów FIFA.

Arbitrem odpowiedzialnym za informowanie sędziego głównego o ocenie sytuacji w trakcie meczu otwarcia mistrzostw będzie Włoch Massimiliano Irrati. Na asystentów VAR-u zostali wytypowani Argentyńczyk Mauro Vigliano, Carlos Astroza z Chile i Włoch Daniele Orsato.

Drugi mundial Pitany

Pitana będzie drugim argentyńskim sędzią, który poprowadzi mecze na dwóch mundialach. Przed nim dwukrotnie na mistrzostwach sędziował Norberto Coerezza, który gwizdał na turniejach w 1970 i 1978 roku. 42-letni Pitana sędzią FIFA jest od ośmiu lat. Prowadził mecze mistrzostw świata w 2014 w Brazylii, rok później sędziował także turniej Copa América.

W Rosji pracować będzie czterech sędziów z Polski. Sędzią głównym jest Szymon Marciniak, asystentami są Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki. Sędzią VAR jest natomiast Paweł Gil.