MŚ 2018. Glik leci na konsultację do Nicei. Wciąż istnieje szansa, że wyleczy się na mundial

Na ostatnim treningu przed ogłoszeniem kadry na mistrzostwa świata poważnego urazu barku doznał Kamil Glik. Obrońca przeszedł już badania w Przemyślu i wieczorem poleci do Nicei. Tam czeka go konsultacja u prof. Pascala Boileau. Raport o stanie zdrowia Glika poznamy we wtorek.

Ostatni trening reprezentacji Polski przed ogłoszeniem 23-osobowej kadry na mistrzostwa świata w Rosji miał przebiegać w spokojnej atmosferze. I przebiegał aż do kończącej zajęcia gry w siatkonogę. W trakcie rywalizacji Kamil Glik zdecydował się na uderzenie z przewrotki po którym upadł na murawę tak pechowo, że uszkodził więzozrost barkowo-obojczykowy. Glikowi jeszcze na miejscu pomocy udzielił doktor Jacek Jaroszewski.

– To była końcówka zajęć, piłkarze grali w siatkonogę – opisywał sytuację rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski. – Od razu podbiegł lekarz. Z naszej perspektywy wyglądało to tak, jakby Kamil rozbił głowę. Okazało się, że to bark. Szybko zorganizowaliśmy transport do szpitala w Przemyślu – poinformował. Po badaniach diagnostycznych na których towarzyszył obrońcy dr Jacek Jaroszewski pojawiły się pierwsze doniesienia jakoby pauza miała trwać aż miesiąc.

Gdy okazało się, że istnieje teoretyczna szansa, aby Glik wrócił do zdrowia jeszcze przed meczem z Senegalem, podjęto decyzję o zorganizowaniu Polakowi lotu do Nicei. Tam w szpitalu Hospital L'archet pracuje profesor Pascal Boileau, europejskiej sławy specjalista od ramion i barków, do którego Glik trafi na konsultację. Po zakończeniu diagnostyki Boileau i Jaroszewski podejmą decyzje odnośnie leczenia obrońcy Monaco i jego powrotu do treningu.

Jeżeli spełni się czarny scenariusz i nie będzie perspektyw, aby Glik wyleczył się przed meczem z Senegalem, selekcjoner – zgodnie z zapowiedzią z prezentacji kadry na mundial – do 23-osobowego zespołu dołączy Marcina Kamińskiego, który pozostał w Arłamowie.

Kadra Polski na MŚ w Rosji:

Bramkarze: Wojciech Szczęsny (Juventus), Łukasz Fabiański (Swansea), Bartosz Białkowski (Ipswich Town).

Obrońcy: Kamil Glik (Monaco), Michał Pazdan (Legia Warszawa), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Bartosz Bereszyński (Sampdoria), Thiago Cionek (SPAL), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) oraz Jan Bednarek (Southampton).

Pomocnicy: Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion), Piotr Zieliński (Napoli), Kamil Grosicki (Hull City), Karol Linetty (Sampdoria), Jakub Błaszczykowski (VFL Wolfsburg), Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad).

Napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Arkadiusz Milik (Napoli, Dawid Kownacki (Sampdoria), Łukasz Teodorczyk (Anderlecht).