Ile zarobią poszczególne reprezentacje na MŚ 2018? Ile zarobi Polska?

Premie za awans na mundial dla reprezentantów Polski? Ile zarobią na MŚ 2018 w Rosji? Ile za konkretne miejsce na mistrzostwach świata? Ile premii zarobią inne reprezentacje?

Piłkarze podczas mistrzostw świata grają o najwyższe cele. Możliwość wygrania tytułu mistrzowskiego, zapisanie się na kartach historii futbolu (zarówno w wydaniu krajowym, jak i tym światowym) na pewno motywuje zawodników. Działacze związków uznali jednak, że dodatkowa motywacja jeszcze nikomu nie zaszkodziła i sami postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Oprócz walki o mistrzostwo piłkarze walczą także o niemałe premie, które są tym większe, im dalej dana reprezentacja zajdzie w turnieju.

Rekordowi Hiszpanie

Zdecydowanie najwięcej do ugrania na boisku mają Hiszpanie. Rada drużyny na czele z kapitanem, Sergio Ramosem ustaliła z dyrektorem sportowym federacji, Fernando Hierro, że każdy z zawodników może liczyć na 800 tysięcy euro premii, jeżeli piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego wrócą do kraju z mistrzostwem.

To kolejna podwyżka w ciągu ostatnich lat. W 2010 roku, kiedy Hiszpania wygrywała mundial w RPA, piłkarze tej reprezentacji dostali w nagrodę po 600 tysięcy euro. 4 lata później na zawodników czekało znacznie więcej, bo po 720 tysięcy euro, jednak w 2014 roku obrońcy tytułu nawet nie wyszli z grupy, co zaszokowało fanów piłki nożnej.

Skromni Niemcy

W porównaniu do Hiszpanów, bardzo skromnie prezentują się premie, jakie mają otrzymać Niemcy za obronę tytułu mistrzowskiego sprzed 4 lat. Niemiecka federacja piłkarska (DFB) ustaliła, że piłkarze Joachima Loewa ponowne wygranie mundialu otrzymają „zaledwie” po 350 tysięcy euro. Za zajęcie drugiego miejsca otrzymają po 200 tysięcy. Półfinał został wyceniony na 125 tys. euro, a ćwierćfinał na 75 tys. euro.

Jak podkreśla menadżer mistrzów świata, Oliver Bierhoff to dobrze, że piłkarze już przed rozpoczęciem turnieju wiedzą, o jakie nagrody pieniężne walczą.  - Teraz zawodnicy wiedzą o co walczą, mają jasność sytuacji i będą się mogli wyłącznie skoncentrować na przygotowaniach sportowych – powiedział były reprezentant Niemiec.

Tak jak w przypadku Hiszpanów, tak i tutaj obecne premie są większe, niż te, które obowiązywały 4 lata wcześniej. Za wygranie mistrzostwa świata na poprzednim turnieju, piłkarze „Die Mannschaft” otrzymali po 300 tysięcy euro.

Ile otrzymali Polacy?

FIFA zapłaciła PZPN-owi za awans na mundial 8 milionów dolarów (około 6,5 miliona euro). 35% z tej kwoty, czyli około 10,5 miliona złotych zostało przeznaczonych do podziału między zawodników kadry Adama Nawałki.

Nie jest jednak tak, jak w przypadku kadry Hiszpanii czy Niemiec, że wszyscy dostają po równo. W reprezentacji Polski od 2006 roku funkcjonuje system punktowy, na podstawie którego wypłacane są premie. 4 punkty otrzymuje piłkarz, który zaczyna mecz w podstawowym składzie. 3 punkty trafiają na konto tego zawodnika, który pojawi się na boisku z ławki rezerwowych. Całe spotkanie na ławce to 2 punkty, a 1 punkt dostaje zawodnik, który przesiedzi mecz na trybunach. Jeden punkt wyceniony jest na 14 tysięcy złotych.

To jeżeli chodzi o kwalifikacje do MŚ, a co z samym turniejem finałowym? Jak ustalili dziennikarze TVN24, piłkarze wiedzą już ile mogą otrzymać od PZPN za zajęcie wysokiego miejsca, jednak PZPN zdecydował się jak na razie nie przekazywać tej informacji do opinii publicznej.

Nie tylko federacje przyznają premie

Premie od federacji to nie wszystko, ponieważ sama FIFA w październiku 2017 roku zapowiedziała, ile przekaże pieniędzy do podziału. W puli nagród znajduje się 400 milionów dolarów (około 325 milionów euro).

Tak jak wspomnieliśmy już w akapicie powyżej, światowa federacja piłkarska za sam udział w mistrzostwach płaci po 8 milionów dolarów. Zespoły, które wyjdą z grupy, ale odpadną w 1/8 finału dostaną 12 milionów dolarów (o 3 miliony więcej, niż 4 lata temu). Dotarcie do ćwierćfinału i odpadnięcie na tym poziomie zostało wycenione na 16 milionów dolarów (więcej o 2 miliony). Zespół, który zajmie 4. miejsce otrzyma 22 miliony dolarów. 2 miliony więcej otrzyma drużyna, która wygra mecz o 3. miejsce. Nowy wicemistrz świata dostanie 28 milionów dolarów, a zwycięzca mundialu dostanie 35 milionów dolarów.

REKLAMAREKLAMA 

Więcej informacji znajdziesz tutaj >>

Zobacz wideo
Więcej o: