Koszt budowy stadionów na mistrzostwa świata 2018 w Rosji

Jaki był koszt budowy stadionów na MŚ 2018 w Rosji? Powstało 12 stadionów na mundial w 11 miastach. Oto areny mistrzostw świata w Rosji 2018:

Odkąd w grudniu 2010 roku ogłoszono, że to Rosja będzie gospodarzem mistrzostw świata 2018, od razu rozpoczęto prace nad wyborem odpowiedniego projektu na stadiony na mundial, kto jest wybuduje itd. W efekcie tych prac w 11 miastach powstało 12 wspaniałych stadionów, na których zostanie rozegrany turniej. Oto areny mistrzostw.

Łużniki (Moskwa) – 81 000 miejsc

Rosyjski stadion narodowy, który został otwarty 31 lipca 1956 roku. To nie pierwszy raz kiedy ten obiekt gości dużą imprezę u siebie. W 1980 odbyły się tutaj letnie Igrzyska Olimpijskie. 21 maja 2008 roku odbył się tutaj finał Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem City, a Chelsea FC. „Czerwone Diabły” wygrały po karnych (po 120 minutach był remis 1:1). W 2013 roku, tuż przed rozpoczęciem przebudowy stadionu odbyły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, a także Puchar Świata w Rugby 7.

W listopadzie 2013 roku rozpoczął się remont areny przed mistrzostwami świata. Należy wziąć pod uwagę, że wtedy zaczęto prace przygotowawcze, a właściwe roboty zaczęły się na początku 2014 roku. Według planów przebudowa miała potrwać 3,5 roku (42 miesiące), a potrwała nieznacznie dłużej, bo 43 miesiące (dokładnie 1289 dni).

Od władz moskiewskich płyną sprzeczne informacje dotyczące kosztów budowy. Z jednej strony kibice byli zapewniani, że budżet inwestycji, czyli 19 miliardów rubli (265,5 milionów euro) nie został przekroczony. Z drugiej pod koniec maja 2017 władze informowały, że całość inwestycji, wraz z pracami dodatkowymi, wyniosła Moskwę 26,6 miliarda rubli (ponad 350 milionów euro).

To największa budowlana operacja w historii, ponieważ nowy stadion powstawał wewnątrz zabytkowych murów starych Łużnik oraz pod istniejącym już dachem. W takich warunkach powstała arena na około 81 tysięcy kibiców, w tym 102 loże VIP. Całość mieści się na łącznej powierzchni 221 tysięcy metrów kwadratowych. Stadion posiada też najnowocześniejsze hybrydowe boisko, na którym źdźbła naturalnej trawy są wzmacniane sztucznymi. Mimo wszycia kilometrów włókien polietylenowych, około 95% powierzchni murawy to naturalna trawa, dlatego większość kibiców w telewizji czy na stadionie nie zauważy różnicy w stosunku co do naturalnego boiska. Dla samych zawodników również nie powinna ona stanowić problemu, w przeciwieństwie do całkowicie sztucznej murawy, przy której wielu zawodników narzeka na to, że dużo ciężej gra się na takim boisku.

Łuźniki to nie tylko stadion, to cały komplet obiektów sportowych. W jego skład wchodzą m.in. baseny, korty tenisowe, hale sportowe czy lodowiska.

Stadion Kriestowskij (Petersburg) – 68 000 miejsc

Drugi największy stadion mistrzostw świata. Jednocześnie jest to najdroższy stadion w historii mundialu i najdłużej budowany obiekt tych mistrzostw. Prace rozpoczęły się na kilka lat przed przyznaniem Rosji organizacji mistrzostw.

Został on wybudowany w miejscu starego stadionu o nazwie „Kirowa”.  Roboty rozpoczęły się na przełomie 2006 i 2007 roku. Planowano, że w skończą się one w ciągu 3 lat. Trwały one jednak aż 10 lat.

Zgodnie z harmonogramem prac, stadion miał zostać oddany do użytku w 2009 roku, jednak przez ciągłe zmiany w projekcie obiektu, problemy z ich wdrożeniem oraz wykonawcami areny, budowa o przedłużyła się o 7 lat, przekraczając kilkanaście kolejnych terminów.

Pierwsze plany finansowe, mówiły że prace pochłonął około 6,7 miliarda rubli, czyli około 93,5 milionów euro. Jednak przez kolejne przesunięcia terminów, zmiany w projektach i dostosowanie stadionu do potrzeb UEFA oraz FIFA, koszt areny wzrósł ponad 7-krotnie, nawet do około 50 miliardów rubli, czyli około 700 milionów euro!

Sami Rosjanie mówią, że stadion jest największym pomnikiem korupcji w kraju na Wołgą. Niektórzy zmieniają jego drugą nazwę „Zenit Arena” na „Wstyd Arena”.

Po wielu latach budowy, 22 kwietnia 2017 roku doszło do inauguracji stadionu. Gospodarze, czyli Zenit Sankt Petersburg pokonał Ural Jekaterynburg 2:0.

Otkrytije Arena (Moskwa) – 45 360 miejsc

Arena domowych spotkań Spartaka Moskwa. Stadion powstał na obrzeżach miasta w podmoskiewskim Tuszynie. W czerwcu 2010 roku rozpoczęły się pierwsze roboty przygotowawcze, natomiast właściwe prace rozpoczęły się w październiku.  Początkowo zakładano, że uda się skończyć budowę w 2012 roku, jednak nie udało dotrzymać się tego terminu i ostatecznie stadion zainaugurowano dopiero w sierpniu 2014 roku. W skromnej ceremonii otwarcia 27 sierpnia uczestniczył sam prezydent Rosji, Władimir Putin, natomiast tydzień później rozegrano pierwsze spotkanie.

Przez przełożenie terminu końca budowy, zmianie uległ również kosztorys prac. Początkowo planowano, że koszt uda się zamknąć w około 340 milionach dolarów (około 275 milionów euro). Ostatecznie za stadion trzeba było zapłacić 420 milionów dolarów (około 340 milionów euro).

Według pierwszych planów stadion miał mieć 35 tys. miejsc, ale zwiększono o 10 tysięcy, a dodatkowo w zależności od potrzeb można dołożyć kolejne 4 tysiące miejsc, bo może mieć zastosowanie podczas mundialu. Stadion wyposażony jest w 48 przeszklonych lóż.

Tak jak w przypadku Łużnik, zostanie wybudowany cały kompleks. Obok stadionu ma powstać 6-8 boisk treningowy oraz stadion zimowy na około 12 tys. widzów, który byłby używany jedynie w przypadku skrajnie złych warunków pogodowych.

Kazań Arena (Kazań) – 45 105 miejsc

Stadion Rubina Kazań znajduje się w północno wschodniej części miasta. Jest to jedna z najstarszych aren mistrzostw, ponieważ jego inauguracja odbyła się w lipcu 2013 roku. Do tej pory odbyła się tam m.in. Uniwersjada w 2013 roku, w 2015 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w pływaniu, ponieważ w ramach całego kompleksu znajduje się tam również Pałac Sportów Wodnych z dwoma basenami olimpijskimi. Była to jedna z aren Pucharu Konfederacji w 2017 roku.

Pierwsze prace na stadionie rozpoczęły się w 2009 roku, a 5 maja 2010 roku w towarzystwie Władimira Putina i władz Kazania wmurowano kamień węgielny. Projekt areny utworzyła firma Populous, która odpowiadała za zaprojektowanie m.in. Emirates Stadium czy Wembley.

Budowa zakończyła się 20 marca 2013 roku i wyniosła 12,5 miliarda rubli (160 milionów euro). Początkowy kosztorys zakładał, że za stadion trzeba będzie zapłacić o 5 miliardów rubli mniej (cała budowa miała się zamknąć w 100 milionach euro).

Bardzo efektownie prezentuje się z zewnątrz. Od wschodniej strony jest przeszklone, a od zachodniej strony znajduje się największy ekran HD na świecie zajmujący powierzchnię ponad 4 tysiąca metrów kwadratowych.

Wołgograd Arena (Wołgograd) – 45 015 miejsc

Stadion został umiejscowiony w południowej części miasta, w bliskim pobliżu Wołgi, w niecce dawnego Stadionu Centralnego. Po zakończeniu mistrzostw arena stanie się domem dla obecnie drugoligowego Rotoru Wołgograd.

Obiekt powstał na 123 tysiącach metrów kwadratowych. Całość kompleksu znajduje się na 20 hektarach.

Budowa ruszyła pod koniec 2014 i planowano zakończyć ją w grudniu 2017. Tymczasem na dwa miesiące przed cały czas trwają prace wykończeniowe. W połowie kwietnia 2018 roku świat obiegły zdjęcia, na którym widać zaplecze sanitarne areny, na którym były zainstalowane toalety, jednak bez ścianek oddzielających.

Według nieoficjalnych informacji koszt inwestycji wyniósł 16,36 miliarda rubli, czyli około 230 miliona euro.

Samara Arena (Samara) – 44 918 miejsc

Stadion Krylji Sowietow Samara mieści się w centralnej części miasta, chociaż planowano również budowę obiektu na jednej z wysp rzecznych wchodzących w obręb miasta. Obiekt wyposażony jest także w infrastrukturę biznesową, tak aby arena była wykorzystywana cały rok, niezależnie od ilości rozgrywanych na nim spotkań.

Prace rozpoczęły się na początku 2014 roku. Planowano aby zakończyć je w 2017 roku, jednak roboty przedłużyły się i arenę oddano pod koniec kwietnia.

Stadion pochłonął 18,2 miliarda rubli, czyli około 250 milionów euro.

Stadion Striełka (Niżny Nowogród) – 44 899 miejsc

Stadion zawdzięcza swoją nazwę dzielnicy w której powstał, czyli Strelce. Lokalizacja została wybrana jeszcze w 2012 roku, jednak prace rozpoczęły się w grudniu 2014 roku. A zakończyły się 23 marca 2018 roku (początkowo planowano, aby zakończyły się pod koniec 2017 roku).

Z zewnątrz bryłę areny stanowią wielkie betonowe słupy, między nimi znajdują się przeszklone przestrzenie zaplecza, które zdaniem projektantów ma żyć przez niemal cały rok.

Stadion pochłonął 17,9 miliarda rubli, czyli około 250 milionów euro.

Na co dzień obiekt będzie użytkowany przez drugoligowy FC Olimpijec

Mordowija Ariena (Sarańsk) – 44 149 miejsc

Zgodnie z zapowiedziami stadion został tak zaprojektowany, aby na czas mundialu spełniał wymagane przez FIFA minimum 40 tysięcy miejsc siedzących. Po mistrzostwach najwyższe rzędy trybun zostaną usunięte, a w ich miejsce ma powstać pasaż komercyjno-rekreacyjny, z którego będzie widok na murawę.

Stadion był budowany przez 6 lat, między 2011, a 2017. A jego koszt wyniósł 15,88 miliarda rubli, czyli 220 milionów euro.

Stadion Olimpijski (Soczi) – 44 000 miejsc

Arena była budowana z myślą o zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2014 roku, Podczas wielkich imprez może on pomieścić 44 tysiące osób, natomiast podczas spotkań ligowych lokalnej Żemczużyny pojemność została zmniejszona do 25 tysięcy. Oprócz ZIO, na tym obiekcie można było obejrzeć spotkania Pucharu Konfederacji w 2017 roku.

Prace budowlane rozpoczęły się w 2009 roku, a zakończyły w 2012 roku. Stadion oficjalnie został zainaugurowany w kwietniu 2013 roku.

Jeden z najdroższych stadionów rosyjskich mistrzostw świata. Wybudowany za 635 milionów dolarów, czyli około 515 milionów euro.

Rostow Arena (Rostów nad Donem) – 43 702 miejsc

Arena powstała nad południowym lewym brzegiem rzeki Don, skąd wzięła się nawet początkowa robocza nazwa stadionu “Levberdon”.

Obiekt FK Rostov budowany był ponad 5 lat (między wrześniem 2012 roku, a grudniem 2017). Arena jest znacznie uproszczona w swojej konstrukcji, niż zakładały to plany. Jednak dzięki nim (według danych inwestora z 2015 roku) udało się zaoszczędzić około 3 miliardy rubli (40 milionów euro), z planowanych 20 miliardów rubli (280 milionów euro).

Centralny Stadion (Jekaterynburg) – 35 696 miejsc

Jedna z najbardziej znanych aren mistrzostw świata. Nie jest ona jednak znana z tego, że rozgrywały się na niej fantastyczne mecze (na to przyjdzie czas w czerwcu i lipcu). Niemałą furorę w internecie robiły zdjęcia dobudowanych, tymczasowych trybun, zdecydowanie wystających poza obręb stadionu. Dodatkowe sektory zostały dostawione ze względu na wymóg FIFA dotyczący minimalnej ilości miejsc, jaką musi mieć stadion, aby spełniał warunki mistrzostw świata

Przebudowa obiektu rozpoczęła się najpóźniej, ze wszystkich aren mundialu, bo dopiero na początku 2015 roku. Takie opóźnienia wynikały z próby zachowania zabytkowej elewacji starego stadionu.

Koszt budowy pochłonął około 12,7 miliarda rubli (177 milionów euro).

Stadion Kaliningrad (Kaliningrad) – 35 015 miejsc

Jedyny stadion mundialu zlokalizowany w obwodzie kaliningradzkim. Arena jest też najbliżej Polski, stąd część kibiców z naszego kraju na pewno będzie chciała pojechać na któreś z spotkań mundialu. W związku z tym wyborem, Gdańsk nawiązał współpracę z Kaliningradem, w wyniku której kibice innych reprezentacji będą mogli zatrzymać się w Trójmieście, a następnie szybko dostać się do Kaliningradu na wybrany mecz. Miasta dzieli około 170 kilometrów.

Jest to również jeden z najpóźniej budowanych stadionów. Wynikało to z konieczności zmiany planu, gdyż poprzedni był zdecydowanie poza zasięgiem finansowym. Ostatecznie i tak plan finansowy został przekroczony. Początkowo chciano, aby budowa zakończyła się w budżecie 10 miliardów rubli, potem w 15 miliardach. Inwestycja ma jednak pochłonąć około 17,5 miliarda rubli (około 240 milionów euro).

Na stadionie znajdzie się 25 tysięcy stałych miejsc, a także dodatkowe 10 tysięcy tymczasowych. FIFA zgodziła się, aby stadion nie miał wymaganych 40 tysięcy miejsc siedzących.

Ekstraklasa. Legia - Wisła 1:0. "Legia po raz pierwszy potwierdziła ambicje mistrzowskie"

REKLAMAREKLAMA 

Więcej o: