Mundial 2018. Kapitan Tsubasa w TVP!

Z okazji zbliżających się piłkarskich mistrzostw świata TVP Sport przypomni widzom słynne japońskie anime "Kapitan Jastrząb", którego bohaterem jest młody japoński piłkarz Tsubasa Osora.

Tsubasę, cudowne dziecko japońskiej piłki, poznaliśmy na początku lat 90., kiedy stacja Polonia 1 pokazała zakupione we Włoszech odcinki bijącej w Japonii rekordy popularności kreskówki. Poznaliśmy i oszaleliśmy na ich punkcie - przygody Tsubasy, kapitana drużyny Nankatsu, Kojiro - jego największego rywala, bijącego serca ekipy Meiwa (później Toho), przyjaciół Tsubasy: genialnego bramkarza Wakabayashiego i błyskotliwego pomocnika Misakiego śledziły rzesze dzieciaków.

Dowiedzieliśmy się wówczas, że słupek nie jest li tylko elementem konstrukcji bramki, ale sprawnemu zawodnikowi, na przykład utalentowanemu karatece - ukłony, Wakashimazu! - znacznie ułatwia skuteczne interwencje.

Ba, nie tylko słupki można wykorzystać - bracia Masao i Kazuo Tachibana biegali także po poprzeczkach.

Zresztą, niemal każdy z młodych japońskich futbolistów miał jakieś swoje zagranie, którymi zaskakiwał przeciwników:

Tsubasa podkręcany strzał, przypominający „spadający liść”, Kojiro - potężny „tygrysi strzał”, Matsuyama „śnieżny strzał”, wypracowany podczas ciężkich treningów na ośnieżonych polach Hokkaido, Miitta - „strzał sokoła”...

Historia, opowiedziana najpierw w mandze przez Yoichi Takahashiego, a sfilmowana przez Hiroyoshi Mitsunobu, podbiła młode serca tak bardzo, że zdecydowali się na studia na wydziale japonistyki. W skrajnych przypadkach zainspirowała niektórych do podjęcia kariery piłkarza. O kim mowa, o choćby o Zinedine Zidane, Hidetoshi Nakacie, Francesco Tottim czy Alessandro Del Piero.

W Polsce Tsubasę, oprócz Polonii 1, Polsat 2 i AXN Sci-Fi. Teraz, po raz pierwszy, wielkie japońskie talenty zagrają w telewizji publicznej! Pod tytułem „Tsubasa – kapitan Jastrząb” animowaną serię będzie można oglądać w TVP Sport od 1 maja 2018. Kanał pokaże dwa odcinki dziennie: o 8.00 i 8.30.