Oficjalna piłka mistrzostw świata 2018

Coraz mniej czasu pozostało do rozpoczęcia mundialu 2018. 32 najlepsze drużyny na świecie staną do walki o miano mistrzów świata. Rywalizacja będzie obywać się w 11 rosyjskich miasta, na 12 stadionach. Pod koniec 2017 roku adidas, czyli sponsor techniczny turnieju zaprezentował piłkę, którą będą grać piłkarze na przełomie czerwca i lipca 2018 roku.

Telstar 18

Na początku listopada 2017 roku podczas specjalnej konferencji została pokazana światu oficjalna piłka mistrzostw świata 2018. W prezentacji brali udział m.in. Lionel Messi, Zinedine Zidane, Kaka, Alessandro Del Piero, Xabi Alonso, oraz Lukas Podolski. Telstar 18, bo tak nazywa się ten model, jest unowocześnioną wersją futbolówki Telstar z 1970. Widać w niej nawiązania do klasycznego wyglądu, ale z nowoczesnym designem. Metaliczne wykonanie paneli piłki, a także wygląd graficzny tekstury, mają zapewnić wydajność podczas gry, a także dużą wytrzymałość, podczas spotkań rozgrywanych zarówno na stadionach na murawie, jak i na ulicach miast.

Jak sami przedstawiciele adidasa przyznają, dzięki zastosowaniu w niech chipu NFC piłka jest najbardziej innowacyjną futbolówką w historii. Dzięki zastosowanej technologii użytkownicy mają możliwość na... interakcję z piłką za pomocą smartfona. Każda futbolówka generuje unikatowy identyfikator, dzięki któremu dzięki swoim telefonom możecie mieć dostęp do ekskluzywnych treści oraz spersonalizowanych wyzwań, które mogą dla Was stanowić element przygotowań do mundialu.

- Pierwsza Telstar była jedną z najbardziej charakterystycznych piłek w historii i na zawsze odmieniła futbol. Jej kontynuacja w postaci Telstar 18, z oczywistym odwołaniem do oryginalnego modelu, była dla nas ekscytującym wyzwaniem. Nowa struktura panelu i instalacja chipa NFC wzniosły innowacyjność i design naszej futbolówki na niespotykany dotąd poziom, oferując użytkownikom i graczom zupełnie nowe doświadczenie – powiedział Roland Rommler, Category Director Football Hardware.

We wdrożeniu technologii do piłki, tak aby zachowała ona jednocześnie jak najlepszą wydajność oraz cechy futbolówki z poprzednich mistrzostw, czyli Brazuki, w testach nowej piłki brali udział m.in. zawodnicy reprezentacji Argentyny, Manchesteru United, Juventusu FC oraz Realu Madryt.

Futbolówka jest już w użyciu w wielu ligach europejskich, w tym w Lotto Ekstraklasie. Jedyną różnicą wizualną, jaka jest między piłką mundialową, a tą używaną teraz na boiskach ligowych, jest logo rozgrywek. Co jasne, zamiast loga mistrzostw świata w Lotto Ekstraklasie widoczne jest logo najważniejszej polskiej ligi.

Telstar 18 – Replika

Wizualnie replika Telstar 18 niczym się nie różni od oficjalnej piłki meczowej. Tak samo jak futbolówka, którą będą używać piłkarze podczas mistrzostw, tak i replika wykonana jest bezszwową technologią i ma teksturowaną powłokę. Replika posiada certyfikat FIFA Quality, co oznacza, że przeszła ona rygorystyczne testy pod kątem: wagi, obwodu, kulistości, siły odbicia, absorpcji wody, utraty ciśnienia oraz zachowania kształtu oraz wielkości.

Nie jest ona jednak wykonana z tak wysokiej jakości materiałów. Na próżno także szukać w niej napakowanej technologii. Zdecydowanie łatwiej jest też oddać precyzyjniejszy strzał, czy nadać odpowiednią rotację oficjalnej piłce meczowej, niż jej replice.

Cena piłki

Piłkę można kupić we wszystkich punktach sprzedaży Adidasa, sklepie internetowym, oraz w dobrych sklepach sportowych. Można ją nabyć jedynie w wersji z logiem MŚ2018 i nie ma wersji z logiem np. Lotto Ekstraklasy, w której używa się tej piłki. Ile jednak kosztuje taka futbolówką? Oficjalna piłka meczowa mistrzostw w sklepie internetowym Adidasa kosztuje 679zł.

Zdecydowanie mniej zapłacimy za replikę tej futbolówki, ponieważ ta kosztuje zaledwie 159zł. Za mini replikę piłki trzeba zapłacić 59,95zł. W ofercie Adidasa znajdziemy również futbolówkę w wersji jumbo, czyli powiększonej. Jej cena jest jednak również odpowiednio powiększona, bo za nią w sklepie internetowym producenta musimy zapłacić aż 1 399zł.

Można kupić także piłkę w wersji Junior i tutaj mamy do wyboru dwie wersje: 290 i 350. Liczby oznaczają jak ciężka (w gramach) jest dana piłka. Cenowo nie różnią się od siebie niczym. Za obydwie zapłacimy 119zł. Tyle samo, co za wersję junior trzeba dać za wersję Top Gilder, czyli piłkę treningową. W ofercie znajdziemy również futbolówkę FIFA Gilder. Również piłka treningowa, która różni się znacząco wariantem kolorystycznym. Tak jak dotychczasowe futbolówki utrzymane są w kolorach białym, czarnym, szarym i złotym, tak w niej głównym kolorem jest niebieski oraz różne odcienie zielonego (od bardzo jasnego, po ciemny, a wręcz czarny). Za nią należy zapłacić 89,95zł.

Robert Lewandowski nie zagra w meczach sparingowych. Grosicki: "Na pewno znajdzie się dla mnie miejsce z przodu"

Więcej o: