Mundial. Powtórki VAR będą wyświetlane na stadionowych telebimach

BBC informuje, że powtórki wykorzystywane przez system VAR na mundialu w Rosji będą pokazywane na telebimach. Ta decyzja ma wpłynąć na transparentność systemu, który nie był dostępny dla kibiców zgromadzonych na stadionie.

FIFA zapowiedziała, że powtórki wykorzystywane w czasie analizy VAR będą pokazywane na stadionach. Jednym z problemów było to, że fani nie byli w stanie zobaczyć powtórek pokazywanych w relacji telewizyjnej. Prowadziło to do wielu negatywnych relacji na stadionie i często przekłada się na odbiór meczu. 

Na najbliższym mundialu wszystko się jednak zmieni, a każdy kibic będzie wiedział dlaczego sędzia zmienił swoją decyzję. Okazuje się jednak, że powtórki nie będą pokazywane w czasie rzeczywistym, gdy będą ważyły się losy danej sytuacji, ale tuż po decyzji sędziego.  Chodzi przede wszystkim o to, by stadion nie wywierał presji na arbitrach. 

Prezydent UEFA ma wątpliwości 

System VAR używany jest w kilku europejskich krajach. Z powtórek wideo korzysta się m.in w Polsce, Niemczech czy we Włoszech. W Anglii system testowany był w Pucharze Anglii, ale kluby były przeciwne wprowadzeniu go do rozgrywek ligowych. 

Prezydent UEFA zauważa, że system VAR potrzebuje dalszych testów, właśnie dlatego nie będzie on wykorzystany jeszcze w Lidze Mistrzów. Aleksander Ceferin boi się również o to, że na mundialu z systemem VAR pierwszy raz spotka się wielu sędziów, którzy do tej pory nie mieli możliwości by z niego korzystać. 

Zbigniew Boniek w Wilkowicz Sam na Sam: VAR jest prawie perfekcyjny. Ludzie, którzy żyją z piłki, mówią głupoty