Islandia ogłosiła zbojkotowanie mundialu w Rosji

Islandia ogłosiła w poniedziałek bojkot mundialu w Rosji. Odwet dyplomatyczny ma związek z próbą otrucia byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala, do której doszło w Wielkiej Brytanii.

Islandia ogłosiła w poniedziałek, że rozpoczyna dyplomatyczny bojkot piłkarskiego mundialu Rosji. Działanie ma związek z próbą otrucia byłego podwójnego agenta w Wielkiej Brytanii.

- Wśród działań podjętych przez Islandię jest tymczasowe odroczenie wszelkiego dwustronnego dialogu na wysokim szczeblu z władzami rosyjskimi. W związku z tym najważniejsze osoby w naszym państwie nie będą uczestniczyć w tegorocznych mistrzostwach - powiedział w oświadczeniu minister spraw zagranicznych. 

Rząd Islandii wezwał Rosję do udzielenia jasnych odpowiedzi dotyczących zatrucia Siergieja Skripala i jego córki, do którego doszło w Anglii. Islandczycy zauważają również, że ten akt stanowił poważne naruszenie prawa międzynarodowego i zagrażał bezpieczeństwu w Europie.

To nie pierwsze ogłoszenie bojkotu. Już w połowie marca Wielka Brytania ogłosiła, że brytyjska rodzina królewska i ministrowie nie będą uczestniczyć w turnieju.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda również zapowiedział, że na pewno nie weźmie udziału w otwarciu mundialu. 

W poniedziałek 16 krajów Unii Europejskiej podjęło decyzję o wydaleniu niektórych obywateli Rosji ze swojego terytorium. Dodatkowo Stany Zjednoczone, Kanada i Ukraina ogłosiły również wydalenie kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów.

Mundial w Rosji startuje 14 czerwca i potrwa do 15 lipca. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.