Znamy wyniki kolejnej fazy sprzedaży biletów na mundial. Do Rosji pojedzie co najmniej kilkanaście tysięcy Polaków

W drugiej fazie sprzedaży FIFA przydzieliła ponad pół miliona biletów na mistrzostwa świata w Rosji. Szczęście uśmiechnęło się do 13 tysięcy kibiców z Polski. Daje to 11 miejsce wśród uczestników mundialu. Łącznie na turniej przyznano już 1,3 mln wejściówek.

Zainteresowanie meczami mistrzostw świata w Rosji przekracza najśmielsze oczekiwania. Od 5 grudnia 2017 r., gdy ruszyła druga faza sprzedaży, zamówiono 2,3 mln wejściówek, a tylko w ciągu pierwszych 24 godzin złożono ponad milion wniosków. Do ostatniego dnia stycznia kibice z całego świata mogli ubiegać się o karty wstępu na wszystkie mecze, z wyjątkiem meczu otwarcia i finału. W kolejnych turach przyznano im najpierw 735 168, a następnie 568 448 biletów. Łącznie daje to imponującą liczbę 1 303 616! O podziale zadecydować musiało losowanie, bo liczba chętnych znacznie przekroczyła liczbę dostępnych biletów.

Szczęśliwe 13 tysięcy

Od początku największym zainteresowaniem mecze cieszyły się wśród gospodarzy. W czołówce chętnych byli także kibice z Argentyny, Brazylii, Niemiec, Hiszpanii, Kolumbii, a także Chin i Stanów Zjednoczonych. Jak w poniedziałek poinformowała FIFA z drugiej, liczącej pół miliona puli, 200 tys. trafiło do Rosjan. Na kolejnych miejscach znaleźli się sympatycy futbolu z Kolumbii, Brazylii, Peru, Niemiec, USA, Meksyku, Australii, Argentyny i Anglii. 11 pozycję zajmują Polacy, którzy otrzymali 13 686 biletów. Będący na 10 miejscu Anglicy wyprzedzili nas zaledwie o nieco ponad tysiąc sztuk.

W pierwszej fazie najwięcej szczęścia mieli natomiast: Rosjanie, Amerykanie, Anglicy, Argentyńczycy, Australijczycy, Brazylijczycy, Chińczycy, Meksykanie i Niemcy.

Ostatnia szansa

W komunikacie przesłanym przez FIFA sekretarz generalna Fatma Samoura stwierdziła: „Do otwarcia turnieju pozostało nam już tylko 94 dni, dlatego cieszymy się z wyników sprzedaży. Wielkie zapotrzebowanie jest nie tylko ze strony kibiców lokalnych, ale i międzynarodowych. To podkreśla oczekiwania i podekscytowanie jakie wywołują mistrzostwa świata”.

Chętni, którzy nie zdążyli zarejestrować swoich zgłoszeń do końca stycznia, mają jeszcze dwie szanse: 13 marca, gdy ruszy trzeci etap dystrybucji wejściówek i tuż przed rosyjskim turniejem, na tzw. „last minute”. W tym przypadku nie ma gwarancji, że bilety jeszcze będą.

Kłopoty koników

– Kibice muszą pamiętać, że nie będzie możliwości bezpośredniego handlu biletami. Każdy kibic, który będzie chciał wejść na stadion, będzie musiał posiadać Fan ID, czyli dokument wydany przez Rosję, na którym będzie jego imię, nazwisko i fotografia. Jeżeli dane nie będą zgadzać się z tymi na biletach, stewardzi nie będą wpuszczać na stadion – tłumaczył Sport.pl rzecznik prasowy PZPN Jakub Kwiatkowski. Darmowy dokument Fan ID będzie pełnił rolę wizy. Dla tych którzy będą chcieli odsprzedać bilety, zostanie uruchomiony specjalny serwis sprzedażowy FIFA.

Mundial tuż, tuż

Polacy w grupie H zmierzą się z Senegalem, Kolumbią i Japonią. Pierwszy mecz rozegramy w Moskwie z Senegalem (19 czerwca, 17:00), następnie w Kazaniu zagramy się z Kolumbią (24 czerwca, 20:00) i w Wołgogradzie z Japonią (28 czerwca, 16:00)