Sport.pl

Mundial 2018. Problem z polskim hymnem na MŚ w Rosji?

Rząd w przyszłym roku może wprowadzić ustawę zalecającą śpiewanie trzech zwrotek hymnu także przed wydarzeniami sportowymi. Ustawa może kolidować z przepisami FIFA i UEFA. Obie organizacje na hymny przed meczem dają 90 sekund, a to na trzy zwrotki naszego hymnu za mało.

"Będzie uporządkowanie spraw związanych z naszymi symbolami narodowymi, bo jest tu czasem dużo chaosu" - powiedział w rozmowie z "Radiem ZET" wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Myślę, że w przyszłym roku będzie przedstawiona jakaś propozycja ustawowa w tej sprawie. Polski hymn nie jest długi i ograniczenie go tylko do 1 zwrotki jest przesadą" - dodał i zapowiedział, że może pojawić się zalecenie, by śpiewać trzy zwrotki hymnu.

Problem w tym, że przepisy UEFA i FIFA jasno określają, że reprezentacje na odśpiewanie hymnu mają maksymalnie 90 sekund. Odśpiewanie dwóch zwrotek naszego hymnu niemal wykorzystuje ten limit, dołożenie trzeciej spowoduje jego przekroczenie.

Jak to będzie wyglądało na mistrzostwach świata? Na ostatnim mundialu w 2014 roku mieliśmy okazję zobaczyć jak gospodarze naginają regulacje nałożone przez FIFA śpiewając hymn a'capella po przekroczeniu przepisowych 90 sekund.

 
Więcej o:

Najnowsze informacje

Komentarze (57)
Mundial 2018. Problem z polskim hymnem na MŚ w Rosji?
Zaloguj się
 • zbycho52

  Oceniono 12 razy 12

  Kto tam zna caly hymn,przeciez nawet najwiekszy bojownik o wolnosc nie zna dokladnie pierwszej zwrotki,to jak mozna wymagac od innych,zeby znali trzy zwrotki.

 • szympansjera

  Oceniono 12 razy 12

  "Marsz, marsz Kaczyński" i coś do rymu (może wierszokleta Rymkiewicz się wykaże albo wyliniały pseudosatyryk Pietrzak?) A może wystarczy "Jeszcze Polska nie zginęła, ale się staramy!"?

 • tytus.k

  Oceniono 10 razy 10

  3 zwrotki? Ale CAŁY nasz hymn ma 4 zwrotki - a w oryginale miał 6!

 • cezar85

  Oceniono 11 razy 9

  nawet hymn pis'owcy chcą nam obrzydzić

 • saksalainen

  Oceniono 7 razy 7

  No przecież genialne! Skłócenie Polski z UE było proste, zniszczenie naszej wiarygodności w NATO już trudniejsze, ale żeby skłócić nas z UEFA i FIFA, w ogóle bym nie pomyślał że to możliwe! A tu proszę: Można? Można!

 • cezar85

  Oceniono 7 razy 7

  ''...dał nam przykład macierewicz

  jak spiedralać mamy''

 • andrzejmat

  Oceniono 6 razy 6

  Czy poza PISEM są jeszcze jacyś idioci - czy wydrenowali do siebie wszystkich?

 • leonid11

  Oceniono 6 razy 6

  Poszedł bym dalej. Hymn, Bogurodzica i Boże coś Polskę...załatwił na lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX