El. MŚ 2018. Wygrane faworytów. Walka trwać będzie do końca

Zwycięstwami m.in. Belgii, Szwajcarii, Portugalii i Francji zakończyły się sobotnie mecze eliminacji do mistrzostw świata. W grupach A oraz B walka o bezpośredni awans trwać będzie do ostatniej kolejki.

W sobotę rozegrano łącznie dziewięć meczów. Na boiskach pojawiły się zespoły z grup A, B oraz H.

Walczy Francja ze Szwecją

Zacięta walka o awans na mundial trwa w grupie A. W sobotę Szwecja rozbiła 8:0 Luksemburg i na chwilę awansowała na pierwsze miejsce w grupie. Na chwilę, bo w rozpoczętym o 20.45 spotkaniu 1:0 Bułgarów pokonała Francja. Gola już w 3. minucie strzelił Blaise Matuidi.

W trzecim meczu tej grupy Holandia pokonała 3:1 z Białoruś. Na jedną kolejkę przed zakończeniem zmagań w tej grupie Francja o jeden punkt wyprzedza Szwecję. W ostatniej kolejce (wtorek) Francuzi podejmą Białoruś, a Szwecja na wyjeździe zagra z Holandią. "Oranje", by liczyć na udział w barażach, musieliby pokonać Szwedów aż siedmioma golami.

Sytuacja w grupie A:

1. Francja 20 pkt

2. Szwecja 19 pkt

3. Holandia 16 pkt

4. Bułgaria 12 pkt

5. Białoruś 5 pkt

6. Luksemburg 5 pkt

Walczy Szwajcaria z Portugalią

Niemniej ciekawie jest w grupie B, gdzie o bezpośredni awans na mundial walczą Szwajcarzy z Portugalczykami. Pierwsi w sobotę pokonali 5:2 Węgrów, drudzy wymęczyli wyjazdową wygraną z Andorą 2:0. Jednego gola strzelił Cristiano Ronaldo, który na boisku pojawił się dopiero po przerwie, ale i tak zdążył dogonić Roberta Lewandowskiego w klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców eliminacji.

W ostatnim meczu tej kolejki Wyspy Owcze zremisowały 0:0 z Łotwą. We wtorek bezpośredni mecz o awans - Portugalia podejmie Szwajcarię i musi wygrać, jeśli chce uniknąć baraży.

Sytuacja w grupie B:

1. Szwajcaria 27 pkt

2. Portugalia 24 pkt

3. Węgry 10 pkt

4. Wyspy Owcze 9 pkt

5. Łotwa 4 pkt

6. Andora 4 pkt

Grecja pewna (?) baraży

W grupie H pewny awans na mundial miała już reprezentacja Belgii, która w sobotę pokonała na wyjeździe Bośnię i Hercegowinę 4:3. Z porażki Bośniaków skorzystali Grecy, którzy pokonali na wyjeździe Cypr 2:1. W ostatnim meczu tej grupy Estonia rozbiła na wyjeździe Gibraltar 6:0.

Na jedną kolejkę przed końcem Grecy mają dwa punkty więcej od Bośniaków. W teorii i praktyce daje im to udział w barażach, bowiem we wtorek zmierzą się oni u siebie z Gibraltarem, a Bośniacy na wyjeździe z Estonią.

Sytuacja w grupie H:

1. Belgia 25 pkt

2. Grecja 16 pkt

3. Bośnia i Hercegowina 14 pkt

4. Estonia 11 pkt

5. Cypr 10 pkt

6. Gibraltar 0 pkt

Zobacz wideo
Więcej o: