El. MŚ 2018. Co musi się stać, aby Polska awansowała na mundial już we wrześniu?

Reprezentacja Polski rozpoczęła przygotowania do meczów eliminacji mistrzostw świata z Danią i Kazachstanem. Korzystne rezultaty w starciach biało-czerwonych, a także w innych spotkaniach mogą zapewnić nam awans na mundial już po najbliższych meczach.

Aktualnie Polska znajduje się w bardzo komfortowej sytuacji. Pierwsze miejsce w grupie z 16 punktami na koncie. 6 punktów przewagi nad Czarnogórą i Danią, aż 10 nad Rumunią i Armenią. Wydaje się więc, że tylko katastrofa odebrałaby drużynie Adama Nawałki szanse na zapewnienie sobie awansu na mistrzostwa. Awansu, do którego nasza reprezentacja potrzebuje jeszcze 7 punktów, jeśli oczywiście nie chce oglądać się na innych, bowiem korzystne rezultaty mogą zapewnić Polsce grę w mistrzostwach już po dwóch najbliższych kolejkach eliminacji. Oto ich możliwe scenariusze:

Dwie wygrane Polski

W przypadku zwycięstw Polski z Danią w Kopenhadze i z Kazachstanem w Warszawie, do zapewnienia sobie awansu na MŚ potrzebne byłoby potknięcie reprezentacji Czarnogóry. Piłkarze Ljubisy Tumbakovicia musieliby stracić punkty w spotkaniu z Kazachstanem lub Rumunią. O ile w meczu z Kazachami najprawdopodobniej będzie o to trudno, o tyle Rumuni mogą postawić Czarnogórcom twarde warunki. Pierwsza potyczka obydwu drużyn zakończyła się remisem 1-1 po bramkach Adriana Popy i Stevana Joveticia. Rumunia mogła nawet wygrać, ale Nicolae Stanciu w ostatnich minutach nie wykorzystał rzutu karnego.

Remis z Danią, wygrana z Kazachstanem

W sytuacji, w której 1 września w Kopenhadze Polska zremisowałaby z Danią, a trzy dni później wygrałaby z Kazachstanem, do zapewnienia sobie awansu przed meczami październikowymi musielibyśmy liczyć na to, że Czarnogóra w spotkaniach z Kazachstanem i Rumunią zdobędzie maksymalnie 3 punkty, a Duńczycy nie wygrają na wyjeździe z Armenią (w pierwszym meczu zwyciężyli u siebie zaledwie 1-0).

Wygrana z Danią, remis z Kazachstanem

Jeśli drużyna Adama Nawałki wygra trudne spotkanie na wyjeździe z Danią, ale znów zaliczy wpadkę w meczu z Kazachstanem (pierwsze spotkanie pomiędzy tymi drużynami zakończyło się remisem 2-2) wtedy również trzeba będzie liczyć na to, że Czarnogóra przegra przynajmniej jeden mecz. Dania w takim przypadku od razu wypada z walki o pierwsze miejsce w grupie.

Inne scenariusze, np. porażka z Danią lub z Kazachstanem, sprawią, że walka o awans będzie trwała aż do końca eliminacji, a więc do października. Wtedy reprezentacja Polski zmierzy się na wyjeździe z Armenią i u siebie z Czarnogórą.

Najnowsze informacje