Prezydent Korei Południowej: W 2030 roku możemy zorganizować mistrzostwa ¶wiata z Kore± Północn±

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in zasugerował, że jego kraj wraz z Kore± Północn± i kilkoma innymi państwami z północno-wschodniej Azji może zgłosić kandydaturę do organizacji mistrzostw ¶wiata w piłce nożnej w 2030 roku.

Moon spotkał się z prezydentem FIFA Giannim Infantino i to tam padła ta propozycja. Zdaniem jego rzecznika Park Su-hyuna organizacja mundialu "pomogłaby w osi±gnięciu pokojowych relacji" między obiema Koreami oraz w całym regionie.

Moon został wybrany na prezydenta Korei Południowej w maju i jest otwarty na dialog z Kore± Północn±. Reżim Kim Dzong-una nie odpowiedział jednak w żaden sposób na próbę naprawy relacji i skupia się na przeprowadzaniu kolejnych testów rakietowych mimo sankcji ze strony międzynarodowej społeczno¶ci.

Korea Południowa już raz organizowała mundial, w 2002 roku razem z Japoni±. W przyszłym roku w Pjongczangu odbęd± się zimowe igrzyska olimpijskie. Nie wiadomo, czy wystartuj± na nich sportowcy z Korei Północnej. Kraj ten w przeszło¶ci zbojkotował organizowane w Seulu igrzyska azjatyckie (1986) oraz igrzyska olimpijskie (1988), choć brał udział w kolejnych imprezach organizowanych przez Koreę Południow±.

Więcej o: