Gareth Southgate selekcjonerem reprezentacji Anglii

Angielska Federacja piłkarska ogłosiła, że nowym selekcjonerem tamtejszej reprezentacji został Gareth Southgate. 46-latek podpisał czteroletni kontrakt.

Southagate na stanowisku zastąpił Sama Allardyce'a, który został zwolniony z posady pod koniec września po skandalu łapówkowym. Allardyce był głównym bohaterem prowokacji przeprowadzonej przez dziennikarzy "The Daily Telegraph", którzy w sierpniu spotkali się z nim, podając się za przedstawicieli azjatyckiej spółki Far East. Z pomocą szkoleniowca, za którą miał otrzymać 400 tysięcy funtów, spółka miała omijać przepisy dotyczące transferów zawodników.

Southgate, który wcześniej prowadził młodzieżową reprezentację Anglii do lat 21, pierwotnie został selekcjonerem tymczasowym do końca bieżącego roku. W tym czasie poprowadził seniorską drużynę w spotkaniach eliminacji do mistrzostw świata przeciwko Malcie (2:0), Słowenii (0:0) i Szkocji (3:0) oraz meczu towarzyskim z Hiszpanią (2:2). Teraz Southgate, były reprezentant Anglii i piłkarz Crystal Palace, Aston Villi i Middlesbrough, podpisał czteroletni kontrakt, który obowiązywać będzie do końca Euro 2020.

- Jestem niesamowicie dumny. Jednocześnie wiem, że otrzymanie tej nominacji to tylko jedna rzecz, teraz chcę wywiązywać się ze swoich obowiązków jak najlepiej - powiedział zaraz po podpisaniu umowy Southgate. - Praca z tym zespołem w poprzednich czterech spotkaniach dała mi dużo radości. Jestem zdeterminowany do tego, by dać z siebie wszystko dla kraju, który jest dumny ze swojej drużyny narodowej. Chcę rozwijać ten zespół, dlatego ciężka praca zaczyna się dla mnie już dziś.

Po czterech kolejkach eliminacji do mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku Anglicy zajmują pierwsze miejsce w grupie F z dorobkiem dziesięciu punktów. Drużyna Southgate'a o dwa punkty wyprzedza Słowenię i o cztery Słowację. Najbliższy mecz Anglicy rozegrają 22 marca, kiedy na wyjeździe zmierzą się towarzysko z Niemcami. Cztery dni później podejmą na Wembley Litwę w ramach eliminacji mundialu.

Najskuteczniej zdobywające punkty reprezentacje 2016 r.!