Niemcy - Argentyna. Dramat Christopha Kramera

Christoph Kramer tuż przed meczem zastąpił kontuzjowanego Samiego Khedirę, ale sam nie dotrwał do końca meczu z powodu urazu głowy. Sędzia nie zauważył faulu na 23-letnim pomocniku.

Na kilka minut przed wyjściem obu jedenastek na murawę okazało się, że reprezentacja Niemiec rozpocznie mecz w nieco zmienionym składzie niż ten z półfinału, w którym 7:1 rozgromiła Brazylię. W ostatniej chwili Joachim Loew zastąpił kontuzjowanego Samiego Khedirę Christophem Kramerem. W oficjalnym komunikacie na Twitterze podano, że Khedira ma problem z łydką.

Kramer, który do tej pory na mundialu w dwóch meczach zagrał w sumie 12 minut, w finale też wiele nie pograł. W 17. minucie został powalony przez Ezeqiuela Garaya, gdy obaj przy linii bocznej walczyli o piłkę. Przed zderzeniem Kramer patrzył w innym kierunku, Garay uderzył go barkiem w twarz. 23-letni pomocnik padł na ziemię. Incydent umknął uwadze sędziego.

Z murawy pomogli wstać mu lekarze, piłkarz wyglądał na oszołomionego, ale po kilku chwilach wrócił do gry. Wydawało się, że nic mu się nie stało.

W 29. minucie musiał jednak zejść z boiska. Kramer nie wyglądał najlepiej. Przytrzymywany przez dwóch członkowie sztabu reprezentacji Niemiec udał się do szatni. Sam nie był w stanie iść, wyglądało to jakby miał problem z utrzymaniem równowagi. Do tragedii na szczęście nie doszło, po końcowym gwizdku piłkarz był w stanie świętować razem z kolegami. - Nie pamiętam nic z tego, co się stało, ale teraz nie ma to znaczenia - powiedział dziennikarzom.

Czy FIFA coś z tym zrobi?

Po urazie Kramera w Internecie na nowo rozgorzała dyskusja na temat poważnego traktowania takich zdarzeń i jeszcze lepszej ochrony zdrowia piłkarzy. Urazy głowy należą do najbardziej niebezpiecznych, często są trudne do zdiagnozowania. Ale na razie FIFA nic z tym nie robi. A na mundialu przykładów takich kontuzji było kilka.

FIFAPro, organizacja zrzeszająca zawodowych piłkarzy, zatweetowała, że "przykład Kramera jest ostatnim przykładem, dlaczego piłka nożna musi na poważnie wprowadzić i korzystać z procedur postępowania przy urazach głowy".