Mistrzostwa świata 2014. Neuer był wszędzie. Teraz zatrzyma Messiego?

Żaden bramkarz na tym mundialu nie operował na tak dużej powierzchni jak Manuel Neuer. Bramkarz reprezentacji Niemiec, do którego na stałe przylgnęła już łatka ?ostatniego obrońcy?, operował na 32 procentach powierzchni boiska. Dziś na linii bramkowej (i nie tylko) czeka go najtrudniejsze zadanie na tym turnieju: zatrzymanie Argentyńczyków z Messim na czele.

Manuel Neuer przyznał niedawno, że gdy był chłopcem, marzył, by grać w polu i w ten sposób pomagać swojej drużynie w odnoszeniu sukcesów. Czas pokazał, że ma on nie tylko idealne warunki fizyczne, ale i wszelkie inne predyspozycje, by być bramkarzem. Co wcale nie wyklucza bycia kluczowym piłkarzem w drużynie.

Brak Neuera wśród nominowanych do Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza mundialu wywołał spore zaskoczenie. Bramkarz Bayernu przez cały turniej dwoił się i troił w bramce, naprawiał błędy obrońców, popisywał się niezwykłym refleksem i nie tracił koncentracji nawet w kluczowych momentach. Na turnieju w Brazylii wyróżnił się też jako bramkarz, dla którego strzeżenie linii bramkowej to rzecz względna.

Bramkarz Niemców aż dziewiętnaście razy miał kontakt z piłką poza polem karnym w samym meczu 1/8 finału z Algierią. Neuer asekuruje defensorów w zupełnie inny sposób niż reszta bramkarzy. Potrafi ubiec nacierających napastników i wybić piłkę, zanim ci dobiegną do prostopadłego podania, zamiast czekać na linii w sytuacji jeden na jeden. Dzięki temu defensorzy Niemiec mogą być ustawieni znacznie wyżej i szybciej przenosić piłkę do ofensywy. Akcje Niemiec są wtedy płynniejsze, szybsze, a wszystko zaczyna się właśnie od bramkarza.

- Manuel (Neuer) ma takie umiejętności techniczne jak inni. Równie dobrzy mógłby grać w pomocy - przyznał na konferencji prasowej Joachim Loew. Na poniższej grafice możecie zobaczyć, na jak dużej powierzchni boiska operował niemiecki bramkarz.

Manuel NeuerManuel Neuer Fot.

Podsumowując, w trakcie sześciu spotkań, jakie Niemcy rozegrali na mundialu, Neuer zdążył pojawić się na niemal jednej trzeciej placu gry. Dla kontrastu możemy podać przykład Guillermo Ochoi, który przecież też został jednym z bohaterów turnieju. Były golkiper Ajaccio pojawił się ledwie na 17 procentach boiska.

Poniżej zestawienie czołówki najaktywniejszych - nie tylko na linii bramkowej - bramkarzy.

Manuel NeuerManuel Neuer Fot.

Wyjątkowe umiejętności Neuera mogą się przydać także w meczu z Argentyną. Siła ofensywna zespołu Sabelli jest ogromna. Loew być może nakaże Neuerowi być tym razem bardziej ostrożnym, gdyż szybkość i spryt Messiego może go zaskoczyć i skończyć się strzałem praktycznie do pustej bramki. Jeśli jednak da swojemu golkiperowi wolną rękę, wtedy może się okazać, że Neuer zostanie bohaterem po raz kolejny, a FIFA będzie musiała się gęsto tłumaczyć, czemu nie umieściła niemieckiego bramkarza choćby w gronie kandydatów do Złotej Piłki.

Kto powinien zostać najlepszym piłkarzem mundialu?
Więcej o: