Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014. Nigeria usunięta z FIFA

FIFA postanowiła usunąć Nigerię ze swoich szeregów po tym, jak tamtejszy rząd rozwiązał piłkarską federację i wprowadził administratora, który przejął władzę w związku. Taka decyzja oznacza, że na dzień dzisiejszy jedna z najlepszych afrykańskich reprezentacji nie może brać udziału w żadnych rozgrywkach.

Komitet ds. Nagłych FIFA ogłosił, że decyzja wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym i jest spowodowana "ingerencją rządu w wewnętrzne sprawy krajowej federacji". Ta została rozwiązana przez nigeryjskie władze na mocy postanowienia Sądu Najwyższego. Kłóci się to jednak z jedną zasad FIFA, która wymaga, by lokalne związki funkcjonowały niezależnie i bez żadnych nacisków z zewnątrz.

Nigeryjczycy przekonują, że zmiana w tamtejszym futbolu została dokonana zgodnie z prawem. By ułaskawić FIFA, wysłali do Brazylii swoją delegację, jednak organizacja rządzona przez Seppa Blattera dała Nigerii ultimatum. Usunięty zarząd miał zostać przywrócony, tymczasem prezes Aminu Maigari przebywa obecnie w więzieniu.

Znalazł się tam po powrocie kadry z Brazylii, a powodem było "doprowadzenie do porażki w nigeryjskiej kampanii na Mistrzostwach Świata". Rząd nigeryjski obarcza NFF winą za to, że nie rozwiązano sporu finansowego z piłkarzami.

Prezesa ze stanowiska usunęli uczestnicy walnego zgromadzenia związku. Władze przekonywały więc, że zmiana została dokonana zgodnie ze statutem FIFA, jednak ta nie dała się przekonać. Afrykański kraj ma czas do 15 lipca na rozwiązanie problemów, w przeciwnym razie żadna z tamtejszych drużyn narodowych ani klubowych nie będzie mogła brać udziału w meczach międzynarodowych.

Pierwszym pokrzywdzonym może być kadra U-20 kobiet, która 5 sierpnia miała wystartować w Mistrzostwach Świata tej kategorii. Na brazylijskim mundialu Nigeria dotarła do 1/8 finału, gdzie przegrała z Francją 0:2

Najgorsze fryzury w historii mundiali [ZDJĘCIA] .

Więcej o: