MŚ 2014. Znikający spray pojawi się w Lidze Mistrzów

Jedną z większych nowości podczas trwającego mundialu jest specjalny znikający spray, służący do wyznaczania linii muru przy rzucie wolnym. Jego twórca Heine Allemagne twierdzi, że z tego wynalazku będą mogli korzystać sędziowie w kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

Ma również nadzieję, że na jego zaadaptowanie zdecydują się władze angielskiej Premier League. Mają one zamiar dyskutować o tym pomyśle wraz z klubami.

Po raz pierwszy tego sprayu użyto w 2000 roku podczas meczu w Belo Horizonte. Następnie rozprzestrzenił się on po Brazylii oraz Argentynie. Użyto go prawie w 18 tysięcy meczach w wielu rozgrywkach - w tym Copa Libertadores, południowoamerykańskiego odpowiednika Ligi Mistrzów - nim Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) w 2012 roku pozwoliła na używanie go we wszystkich rozgrywkach.

Spray jest używany przez sędziów po to, by zawodnicy w murze nie podchodzili na bliżej niż na 9 metrów i 15 centymetrów od piłkarza wykonującego rzut wolny. Wynalazek sprawdza się i zbiera pozytywne opinie. Zawiera on nieszkodliwą dla środowiska naturalnego białą farbę, która znika z murawy w czasie od 45 sekund do dwóch minut po rozpryskaniu.

Ciche bohaterki MŚ! Wiesz, czyje to dziewczyny? [QUIZ]

Więcej o: